Η πορεία των ευρωπαϊκών χρηματιστηρίων θα επηρεάσει σήμερα τη Σοφοκλέους, ωστόσο η εγχώρια αγορά μπορεί να επιδείξει αμυντικότερη συμπεριφορά λόγω ΟΤΕ και προσδοκιών για τις πρωθυπουργικές εξαγγελίες στη ΔΕΘ. Η χθεσινή πτώση δεν προβληματίζει τους επαγγελματίες του χώρου, καθώς ήταν αναμενόμενη και θεωρούν ότι το momentum παραμένει θετικό.
«Μην την φοβάστε την αγορά, είναι καλή και θα συνεχίζει το δρόμο της. Και μη στέκεστε σε κάποια πισωγυρίσματα. Απ’ ότι φαίνεται οι μεγάλες δυνάμεις του ταμπλό δεν θα την αφήσουν να χάσει τα κεκτημένα εκούσια ή ακούσια». Με αυτά τα λόγια χρηματιστής, παλιά καραβάνα της αγοράς, γνωστός για τις σημαντικές του επιτυχίες στο ταμπλό από τα τέλη του περασμένου μήνα κιόλας έδινε τις εκτιμήσεις του σε όσους ρωτούσαν πως βλέπει να εξελίσσεται η συνέχεια. Και δεν είχε άδικο, καθώς η Σοφοκλέους τουλάχιστον έως αυτή τη στιγμή κινείται ισορροπημένα, χωρίς εξάρσεις αλλά και χωρίς ιδιαίτερες πιέσεις. Το κλίμα είναι ζεστό και είναι φυσιολογική μια μικρή στασιμότητα ή μια διόρθωση, όπως η σημερινή. Ωστόσο η προσδοκίες παραμένουν ζωντανές. Αλλωστε όπως εύστοχα είπε ο εν λόγω παράγοντας της αγοράς οι «μεγάλες δυνάμεις» του ταμπλό, όποτε χρειάστηκε παρενέβησαν. Και είτε «έσπρωξαν» την αγορά είτε την «κράτησαν» όταν ήταν αναγκαίο. Δίνοντας έτσι το «στίγμα» και για τη συνέχεια, ότι δηλαδή οι δυνάμεις της αγορές δεν αφήνουν τη Σοφοκλέους, αντίθετα τη στηρίζουν και «φτιάχνουν κλίμα» για υψηλότερα επίπεδα.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr