«Δεν μπορεί συνέχεια ο Γενικός Δείκτης να ανεβαίνει για να μας ικανοποιεί», ανέφερε στο «R» χρηματιστής, με τον οποίο επικοινώνησα και τον ρώτησα πού αποδίδει τη σημερινή πτώση, την οποία και χαρακτήρισε αναμενόμενη λόγω του αρνητικού κλίματος στις διεθνείς αγορές αλλά και των ρευστοποιήσεων προς κατοχύρωση κερδών.
Συγκεκριμένα ο Γενικός Δείκτης έκλεισε με πτώση 1,15% στις 3.277,89 μονάδες. 82 μετοχές κινήθηκαν ανοδικά, 197 σημείωσαν πτώση και 103 παρέμειναν αμετάβλητες. Η συναλλακτική δραστηριότητα διαμορφώθηκε στα 148,8 εκατ. ευρώ από τα οποία τα 5,7 εκατ. ευρώ αφορούσε πακέτα. O FTSE 20 υποχώρησε κατά 1,14% στις 1.821.52 μονάδες, ο Μid 40 κατέγραψε πτώση 1,19% στις 2.842.72 μονάδες και ο Small Cap έκλεισε στις 503,16 μονάδες μειωμένος κατά 1,00%. Απώλειες σημείωσαν Εθνική, Alpha, Eurobank, Εμπορική, Πειραιώς, Cosmote,
ΟΠΑΠ, ΔΕΗ,
ΕΛΠΕ, Τιτάνας, Τρία Εψιλον, Γερμανός, Ιντραλότ, Βιοχάλκο, Ελληνική Τεχνοδομική, Αλουμίνιο της Ελλάδος, ΚΑΕ, Hyatt,
Folli Follie. Εξαιρέσεις της συνεδρίασης οι μετοχές των Γερμανός και Αλουμίνιο της Ελλάδος που ενισχύθηκαν, ενώ σημάδια αντίστασης επέδειξαν Τιτάνας και
Folli Follie. Από τους επιμέρους δείκτες οι ασφάλειες, οι κατασκευές και οι κλωστές υποχώρησαν σημαντικά, ενώ τα τρόφιμα και το χονδρικό εμπόριο ενισχύθηκαν. ΥΓ: Σας άφησα για το τέλος μια ενδιαφέρουσα συνομιλία μου με κορυφαίο χρηματιστηριακό παράγοντα: «Μην την φοβάστε την αγορά, είναι καλή και θα συνεχίζει το δρόμο της. Και μη στέκεστε σε κάποια πισωγυρίσματα. Απ’ ότι φαίνεται οι μεγάλες δυνάμεις του ταμπλό δεν θα την αφήσουν να χάσει τα κεκτημένα εκούσια ή ακούσια». Με αυτά τα λόγια χρηματιστής, παλιά καραβάνα της αγοράς, γνωστός για τις σημαντικές του επιτυχίες στο ταμπλό από τα τέλη του περασμένου μήνα κιόλας έδινε τις εκτιμήσεις του σε όσους ρωτούσαν πως βλέπει να εξελίσσεται η συνέχεια. Και δεν είχε άδικο, καθώς η Σοφοκλέους τουλάχιστον έως αυτή τη στιγμή κινείται ισορροπημένα, χωρίς εξάρσεις αλλά και χωρίς ιδιαίτερες πιέσεις. Το κλίμα είναι ζεστό και είναι φυσιολογική μια μικρή στασιμότητα ή μια διόρθωση, όπως η σημερινή. Ωστόσο η προσδοκίες παραμένουν ζωντανές. Αλλωστε όπως εύστοχα είπε ο εν λόγω παράγοντας της αγοράς οι «μεγάλες δυνάμεις» του ταμπλό, όποτε χρειάστηκε παρενέβησαν. Και είτε «έσπρωξαν» την αγορά είτε την «κράτησαν» όταν ήταν αναγκαίο. Δίνοντας έτσι το «στίγμα» και για τη συνέχεια, ότι δηλαδή οι δυνάμεις της αγορές δεν αφήνουν τη Σοφοκλέους, αντίθετα τη στηρίζουν και «φτιάχνουν κλίμα» για υψηλότερα επίπεδα.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr