Διεύρυνση του discount στα ΣΜΕ της υψηλής κεφαλαιοποίσης σημειώθηκε σήμερα στην αγορά παραγώγων, ενώ ο όγκος συναλλαγών όσο και το εύρος διακυμάνσεων στα ΣΜΕ των δεικτών υψηλής και μεσαίας κεφαλαιοποίησης παρέμεινε υψηλός. Μεγάλο ήταν και σήμερα το ενδιαφέρον για τα ΣΜΕ του ΟΤΕ, λήξης Σεπτεμβρίου.
Το συμβόλαιο του FTSE/ASE 20 λήξης Αυγούστου, άνοιξε στις 1.847,75 μονάδες, με κέρδη της τάξης του 0,13%. Με το άνοιγμα της spot αγοράς, κινήθηκε νευρικά μεταξύ των 1.842 - 1.848 μονάδων, και λίγο μετά τις 12:00 βρέθηκε στο high ημέρας στις 1.849,25 μονάδες. Από το σημείο αυτό διολίσθησε μέχρι τις 1.837 μονάδες, και μετά από σύντομη αντίδραση μέχρι τις 1.844 μονάδες, υποχώρησε εκ νέου με αποτέλεσμα να καταγράψει την χαμηλότερη τιμή της ημέρας, στις 1.825,75 μονάδες. Τελικά έκλεισε στις 1.827 μονάδες, καταγράφοντας απώλειες της τάξης του 0,99%, ενώ το discount διαμορφώθηκε στο 0,90%. Η ενδοσυνεδριακή διακύμανση μειώθηκε ελαφρώς στις 23,50 μονάδες, και ο συνολικός όγκος συναλλαγών αυξήθηκε και διαμορφώθηκε στα 7.461 συμβόλαια. Το συµβόλαιο του FTSE/ASE Mid 40 λήξης Αυγούστου, έκλεισε στις 2.783 μονάδες, με απώλειες 0,56%, ενώ το discount διαμορφώθηκε στο 0,08%. Η ενδοσυνεδριακή διακύμανση ανήλθε στις 36,50 μονάδες, και ο συνολικός όγκος συναλλαγών διαμορφώθηκε στα 283 συμβόλαια. Όσον αφορά στον όγκο συναλλαγών για τα δικαιώματα του δείκτη FTSE/ASE 20, πραγματοποιήθηκαν 930 calls έναντι 122 puts, με αποτέλεσμα ο λόγος calls/puts να ανέλθει στο 7,62. Στα ΣΜΕ επί µετοχών, ο συνολικός όγκος ανήλθε στα 2.254 συμβόλαια, με το επενδυτικό ενδιαφέρον να επικεντρώνεται και σήμερα στα ΣΜΕ του ΟΤΕ, λήξης Σεπτεμβρίου (677 συμβόλαια). Τμήμα Παραγώγων< Nexus - Eurolink ΑΧΕΠΕΥ
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr