Οι αγορές σήμερα φοβούνται τον συστημικό κίνδυνο. Με απλά λόγια, φοβούνται ότι κάποιο από τα πολλά hedge funds που πρωταγωνίστησαν στην συλλήβδην άνοδο όλων των αξιών, δεν θα αντέξει στην πτώση, θα πτωχεύσει και θα δημιουργήσει μια μεγάλη μαύρη τρύπα σε κάποιον από τους δανειστές του…Ας δούμε με ψυχραιμία τι ακριβώς συνέβη για να εκτιμήσουμε το τι πρόκειται να συμβεί στο άμεσο μέλλον.
Αυτή τη φορά η χιονοστιβάδα των ρευστοποιήσεων ξεκίνησε από τις αγορές των εμπορευμάτων και ιδιαίτερα τις αγορές των μετάλλων. Τους τελευταίους 6 μήνες οι τιμές των πρώτων υλών ανέβαιναν με πρωτοφανή ταχύτητα, με βάση την λογικοφανή δικαιολογία ότι οι αναδυόμενες οικονομίες αναπτύσσονται με ραγδαίους ρυθμούς και κατά συνέπεια έχουν ανάγκη από καύσιμα, μέταλλα και πρώτες ύλες. Όπως συνήθως συμβαίνει στις αγορές, την αλήθεια των διαπιστώσεων διαδέχεται η υπερβολή των προσδοκιών. Πάνω στο πραγματικό γεγονός της αυξημένης ζήτησης, στήθηκε ένα τεράστιο κερδοσκοπικό παιχνίδι με δανεικό χρήμα. Τα hedge funds δανείζονταν κεφάλαια από «φθηνά νομίσματα» δηλαδή με χαμηλό επιτόκιο δανεισμού και τα τοποθετούσαν με μανία και υπερβολή στις αγορές αξιών στις αναδυόμενες οικονομίες αλλά κυρίως στα εμπορεύματα. Το άφθονο φθηνό χρήμα δημιούργησε συνθήκες φούσκας και ως συνήθως όλες οι φούσκες κάποτε σκάνε. Με αφορμή τις –μάλλον υπερβολικές- πληθωριστικές φοβίες και την άνοδο των επιτοκίων στην Κίνα και τις Η.Π.Α. οι κερδοσκόποι αποφάσισαν να «κλειδώσουν» τα κέρδη τους. Ξεκίνησαν από τα μέταλλα. Το χρυσάφι που έχει αγγίξει τα 735 δολάρια η ουγγιά κατρακύλησε στα 634 δολάρια δηλαδή 100 δολάρια σε λίγες μέρες!!! Το πετρέλαιο που το είδαμε πρόσφατα και στα 75 δολάρια το βαρέλι , έπεσε στα 67 δολάρια. Οι κερδοσκόποι ρευστοποιούσαν τα κέρδη τους κι αμέσως μετά μετέτρεπαν τα δανεικά τους κεφάλαια σε νομίσματα ασφαλείας δηλαδή μετέτρεπαν π.χ. τα πέσος σε Ευρώ ή/και δολάρια. Τα νομίσματα των αναδυόμενων οικονομιών ένιωσαν αμέσως αυτή την φυγή, την πτήση προς την ποιότητα (fly to quality). Τα χρηματιστήρια της Σιγκαπούρης, του Νέου Δελχί, του Χονγκ Κονγκ αλλά και της Πολωνίας της Ουγγαρίας, της Τουρκίας και της Ρουμανίας έβλεπαν τα κεφάλαια των ξένων να φεύγουν. Η Ελλάδα, το χρηματιστήριο της Αθήνας τα τελευταία χρόνια επένδυσε πολλά στο γεγονός ότι οι ελληνικές επιχειρήσεις χρησιμοποιούν τις γειτονικές τους αναδυόμενες οικονομίες ως εφαλτήρια για μεγάλα κέρδη. Οι υψηλές αποτιμήσεις των ελληνικών τραπεζών για παράδειγμα ερμηνεύονται με την «έκθεσή τους στον βαλκανικό κίνδυνο και τις αγορές της Ανατολικής Ευρώπης». Όταν οι αγορές αυτές πιέζονται, είναι φυσιολογικό να πιέζεται και η Ελληνική Κεφαλαιαγορά. Επιπλέον η Ελλάδα τον τελευταίο καιρό μέθυσε και παρασύρθηκε σε μια έντονη εμπλοκή της πολιτικής στα χρηματιστηριακά τεκταινόμενα. Βουλευτές ζητούν από τον κ. Αράπογλου να τους ενημερώσει(!) γιατί αγόρασε μια τράπεζα στην Τουρκία και από τον κ. Βουρλούμη γιατί αγόρασε το δίκτυο της ΓΕΡΜΑΝΟΣ. Επιπλέον , η Σοφοκλέους αναθάρρησε και άρχισε να ζητά από τους επενδυτές σημαντικότατα κεφάλαια σε αυξήσεις κεφαλαίου και δημόσιες εγγραφές (Εθνική, Αγροτική, Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, Forthnet κλπ). Τουλάχιστον 5 δις Ευρώ θα φύγουν από τις τσέπες των επενδυτών για να μπούν στα ταμεία των εταιρειών που θέλουν να αναπτυχθούν. Τελικό συμπέρασμα: Η ελληνική κεφαλαιαγορά είναι αγορά της υπερβολής. Είναι αγορά τάσης και όχι ανάλυσης θεμελιωδών μεγεθών. Μόλις οι χρηματιστές αισθανθούν ότι οι ξένοι διαχειριστές (οι πραγματικοί διαμορφωτές της τάσης) δεν έχουν διάθεση για αγορές, τότε οι έλληνες επαγγελματίες βγάζουν την ουρά τους απ’ έξω για να είναι ασφαλείς. Better safe than sorry λένε και ξεχνούν τους διθυραμβικούς επαίνους για την πορεία της οικονομίας που μόλις πριν λίγες μέρες ξεστόμιζαν… Έτσι δημιουργείται ο πανικός. Για εκείνους που ξέρουν, το μυστικό της επιτυχίας στις χρηματιστηριακές αγορές είναι να αγοράζεις στα χαμηλά και να πουλάς στην κορύφωση του ενθουσιασμού… Του ΧΡΗΣΤΟΥ Ν.
ΚΩΝΣΤΑ Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr