Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ο Δήμος Αθηναίων βρίσκεται όλο τον χρόνο κοντά σε αυτούς τους ανθρώπους και τις οικογένειές τους, προσφέροντάς τους τα απαραίτητα αγαθά και τις βασικές υπηρεσίες.
Σημεία αναφοράς για όλους όσοι ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας είναι το Κέντρο Υποδοχής και Αλληλεγγύης του Δήμου Αθηναίων και ο Κόμβος Αλληλοβοήθειας Πολιτών, από όπου οι ωφελούμενοι του Κ.Υ.Α.Δ.Α. προμηθεύονται τρόφιμα, είδη πρώτης ανάγκης, φάρμακα, ρούχα, παπούτσια, σχολικά είδη και παιχνίδια. Αυτή η «ομπρέλα» προστασίας και υποστήριξης, συμπληρώνεται από τις υπηρεσίες του Κοινωνικού Πλυντηρίου του Κ.Υ.Α.Δ.Α.
Το έργο σε αριθμούς
Μέσω του Κόμβου Αλληλοβοήθειας Πολιτών του Κοινωνικού Παντοπωλείου και με τη συνδρομή αντίστοιχων προγραμμάτων, από τον Σεπτέμβριο του 2020 έως τον Σεπτέμβριο του 2021, διανεμήθηκαν συνολικά 82.487 πακέτα με τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης σε άτομα και οικογένειες που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας.
Επιπλέον, 1.040 οικογένειες που βρίσκονται σε ανάγκη έλαβαν κατά την ίδια περίοδο επιταγές για αγορές στο σούπερ μάρκετ, συνολικής αξίας 58.500 ευρώ.
Μέσω της συμμετοχής του Κ.Υ.Α.Δ.Α. στο κοινωνικό πρόγραμμα «Είμαστε Οικογένεια- COVID-19», σε συνεργασία με την Οργάνωση «Μπορούμε» και το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, διανεμήθηκαν σε συνολικά 676 οικογένειες που υπέστησαν τις οικονομικές συνέπειες της πανδημίας διατακτικές επιταγές για την αγορά τροφίμων σε σούπερ μάρκετ, συνολικής αξίας 79.768 ευρώ.
Τον τελευταίο χρόνο, από το Κοινωνικό Φαρμακείο του Κ.Υ.Α.Δ.Α. εξυπηρετήθηκαν 4.817 άποροι και ανασφάλιστοι συμπολίτες μας, λαμβάνοντας τα φάρμακα και τα είδη που είχαν ανάγκη (ιατροτεχνολογικά προϊόντα κλπ), ενώ στο Κοινωνικό Πλυντήριο του Κ.Υ.Α.Δ.Α., πραγματοποιήθηκαν το ίδιο διάστημα, 2.669 πλύσεις.
Από τα καταστήματα της αθηναϊκής αγοράς εξυπηρετήθηκαν μέσα στον τελευταίο χρόνο 1.998 άτομα και οικογένειες. Επίσης, μέσω του Κοινωνικού Βιβλιοχαρτοπωλείου του Κ.Υ.Α.Δ.Α. περίπου 2.400 παιδιά ωφελούμενων οικογενειών λαμβάνουν, καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, τα σχολικά είδη και τα παιχνίδια που επιθυμούν.
Επιπλέον αυτών, ο Δήμος Αθηναίων, στο πλαίσιο των δράσεών του για την αντιμετώπιση της φτώχειας μέσω της Διεύθυνσης Κοινωνικής Αλληλεγγύης έχει αναλάβει:
«Επανασχεδιάσαμε το Δίκτυο Κοινωνικής Αλληλεγγύης επεκτείνοντάς το σε ολόκληρη την πόλη, με την πολύτιμη συμβολή ιδρυμάτων, φορέων και ιδιωτών. Στόχος είναι να κάνουμε την Αθήνα μία πόλη ανθρώπινη, χωρίς ανισότητες και αποκλεισμούς. Με ένα από τα πιο ισχυρά «όπλα» που διαθέτει ο σύγχρονος πολιτισμός, την αλληλεγγύη, στηρίζουμε όλους εκείνους που στερούνται τα απαραίτητα. Χτίζουμε μια πόλη από την οποία δε λείπει κανείς και προχωράμε όλοι μαζί», σημειώνει με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Φτώχειας ο Δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης.