Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Νικηφόρος Μαλεβίτης
Δεν θα αναφερθώ τόσο στις απίστευτες αντιφάσεις του μανιφέστου, την παροχολογία, το «λεφτά υπάρχουν» (από το πετρέλαιο αυτή τη φορά) για μεγαλεπήβολα επενδυτικά σχέδια. Ούτε τις αστείες εξαγγελίες όπως να προσελκύσουμε τουρίστες για αιμοκαθάρσεις (σελ. 40) ή να δίνουμε κίνητρα στα κρουαζιερόπλοια να σερβίρουν ελληνικό φαγητό μόλις εισέρχονται στην ελληνική ΑΟΖ (δηλαδή τι κίνητρα; Θα τους στέλνουμε γεμιστά με ταχύπλοα 200 μίλια ανοικτά από τις ακτές μας;).
Θα σταθώ όμως λίγο στο παραληρηματικές αναφορές σε ξένους διανοητές. Τι σημαίνει δηλαδή: «Το κίνημα επιλέγει την μείωση της ανισότητας στη χώρα αξιοποιώντας μια διευρυμένη έννοια της κοινωνικής δικαιοσύνης (Rawls) σύμφωνα με την οποία η βελτίωση της ευημερίας των πολιτών με το χαμηλότερο επίπεδο ευημερίας υλοποιείται με τον συνδυασμό της αύξησης της προσόδου της υγιούς επιχειρηματικότητας και της δημιουργικής καταστροφής (Schumpeter) της άνευ επαρκούς εθνικής προστιθέμενης αξίας διαμεσολάβησης» (σελ. 3); Ο συγγραφέας μάλλον δεν κατάλαβε τι λέει ο Τζον Ρολς για τις δύο αρχές της δικαιοσύνης, ή δεν είναι σε θέση να το αποδώσει.
Εν πάση περιπτώσει, το σημαντικότερο είναι ότι οι Ανεξάρτητοι Έλληνες προτείνουν να μπει η δημοκρατία στο γύψο. Πώς; Πρώτον, με το να είναι υπουργός εθνικής άμυνας όχι ο εκάστοτε εκλεγμένος αντιπρόσωπος των πολιτών, αλλά ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ (Σελ. 10). Και επίσης να είναι υπουργός «Εσωτερικής Ασφάλειας» (δηλ. Προστασίας του Πολίτη) ο αρχηγός της Αστυνομίας (ο.π., σελ. 10). Δηλαδή, οι τύποι με τα όπλα δεν θα βρίσκονται υπό τις εντολές πολιτικής ηγεσίας. Και ο νοών νοείτο...
Επιπλέον, ο συντάκτης του μανιφέστου Καμμένου προτείνει τη σύσταση υπό τον Πρωθυπουργό Συμβουλίου Εθνικής Ασφάλειας απαρτιζόμενου από
«- τον Σύμβουλο Εθνικής Ασφάλειας, ο οποίος έχει όλες τις αρμοδιότητες του Υπουργού που προβλέπονται από το Σύνταγμα,
-τον Αναπληρωτή Σύμβουλο Εθνικής Ασφάλειας – Ανώτατο Αξιωματικό ε.α. των Ενόπλων Δυνάμεων
-τον Αναπληρωτή Σύμβουλο Εθνικής Ασφάλειας – Ανώτατο Αξιωματικό ε.α. των Σωμάτων Ασφαλείας
-τους Αρχηγούς των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας
-τους 20 καλύτερους Στρατηγικούς Αναλυτές της χώρας». (Σελ. 8)
Και τι θα κάνει αυτό το συμβούλιο των Ενστόλων; Εκτός από τη «μελέτη» των πληροφοριών της ΕΥΠ και της Στρατιωτικής Υπηρεσίας Πληροφοριών (αλήθεια, με τι δικαιοδοσία οι «καλύτεροι στρατηγικοί αναλυτές» (που θα τους επιλέγει ποιος άραγε;) θα μπορούν να έχουν πρόσβαση σε απόρρητο υλικό;) και τη συμμετοχή στο σχεδιασμό της αμυντικής και εξωτερικής πολιτικής, τα μέλη αυτού του Συμβουλίου θα συμμετέχουν και Συμβούλιο Εθνικής Στρατηγικής και Διαχείρισης Κρίσεων, αποτελώντας μάλιστα και την πλειοψηφία σε σχέση με τους πολιτικούς.
Τι θα κάνει αυτό το Συμβούλιο; «Πλέον της διαχείρισης κρίσεων, αρμοδιότητα του Συμβουλίου Εθνικής Στρατηγικής και Διαχείρισης Κρίσεων είναι η μελέτη, η αναθεώρηση και η υποβολή́προς έγκριση, με αυξημένη πλειοψηφία, των στρατηγικών σχεδίων που έχει παράξει πρωτογενώς το Συμβούλιο Στρατηγικής Υποστήριξης από τη Βουλή των Ελλήνων». Με άλλα λόγια, οι αξιωματικοί της αστυνομίας και των Ε.Δ και οι απόστρατοι θα στέλνουν προς ψήφιση νομοσχέδια στη Βουλή, υποκαθιστώντας ουσιαστικά το υπουργικό Συμβούλιο. Μία «βελούδινη» δικτατορία όπως αυτή που πήγε να επιβληθεί από τη μεταβατική κατάσταση του 1973, πριν φέρει τα πάνω-κάτω το Πολυτεχνείο.
Αν νομίζετε ότι το πρόβλημα είναι η Χρυσή Αυγή, κοιτάξτε προσεκτικά τι μας λέει το κόμμα στο οποίο έχουν προσχωρήσει οι άλλοτε πρωτοκλασάτοι της Νέας Δημοκρατίας....