Αν δεν γίνει κυβέρνηση εθνικής ενότητας άμεσα, σε λίγες ημέρες θα κλαίμε πάνω από τον τάφο της ρημαγμένης μας πατρίδας. Η ανεύθυνη αντιπολίτευση που έκανε ο Αντώνης Σαμαράς μέχρι προχθές ωχριά μπροστά στην αθλιότητα του πρωθυπουργού, ο οποίος προτιμά να σκαλίσει πάνω στις νέες δραχμές το πρόσωπό του, παρά να εγκαταλείψει τον πρωθυπουργικό θώκο. Η συμπεριφορά του αγγίζει πλέον τα όρια του δόλου.
Είναι αλήθεια ότι ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης μέχρι προχθές καταψήφιζε εκ του ασφαλούς μνημόνια και μεσοπρόθεσμα, γνωρίζοντας ότι μισθοί και συντάξεις καταβάλλονται χάρη στο πολιτικό κόστος που αναλαμβάνουν οι βουλευτές της κυβερνώσας παράταξης. Η στάση του ήταν απαράδεκτη και κακός οιωνός για το μέλλον. Την έχουμε στηλιτεύσει πολλάκις από αυτήν εδώ τη στήλη. Ωστόσο, οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε ότι δύο φορές προσφέρθηκε να συνδράμει σε κυβέρνηση εθνικής ενότητας, με πρωθυπουργό κοινής αποδοχής και σύνθεση τεχνοκρατών, ειδικών και ανθρώπων της αγοράς, οι οποίοι με τη στήριξη των δύο μεγάλων κομμάτων (δηλαδή της συντριπτικής πλειοψηφίας της Βουλής), θα μπορούσαν να έχουν συμβάλλει καθοριστικά στην υπέρβαση της κρίσης. Και τις δύο φορές, η προσπάθεια τορπιλίστηκε από τον κ. Παπανδρέου, επειδή ο τελευταίος, αν και «αντιεξουσιαστής» κατά δήλωσή του, δεν ήθελε να αποχωριστεί την εξουσία.
Ο αντίλογος είναι βεβαίως ότι ο πρωθυπουργός έχει εκλεγεί και έχει εντολή να κυβερνήσει. Πράγματι, υπό κανονικές συνθήκες, αυτό το επιχείρημα θα ήταν απολύτως ορθό. Μόνο που στην προκειμένη περίπτωση, ο πρωθυπουργός δεν έχει απώλεσε μόνο την εμπιστοσύνη της κοινωνίας, αλλά και τη δεδηλωμένη στη Βουλή. Ο μόνος λόγος που δεν χάνει την πλειοψηφία στο κοινοβούλιο και τυπικά είναι ότι κάθε φορά απειλεί τους βουλευτές του ότι θα «χάσουμε την επόμενη δόση και θα χρεοκοπήσουμε». Εκείνοι, διαδοχικές φορές τον υπερψήφισαν, και σωστά, διότι δεν μπορούσαν να οδηγήσουν τη χώρα σε πτώχευση.
Γιατί όμως φθάνουμε κάθε φορά στο «παρά πέντε» και τις απειλές για μη καταβολή της επόμενης δόσης; Γιατί ο πρωθυπουργός και ο υπουργός οικονομικών του (ο σημερινός και ο προηγούμενος) απότυχανουν συστηματικά στην εκπλήρωση των υπεσχημένων προς τους δανειστές μας. Παρά τις απίστευτες θυσίες τις οποίες έχουμε υποστεί, το έλλειμμα θα κλείσει φέτος στο 10% του
ΑΕΠ, όσο και πέρυσι!! Γιατί; Γιατί ο κ. Παπανδρέου δεν έχει κάνει μέχρι σήμερα ούτε μία ιδιωτικοποίηση, γιατί δεν έχει μειώσει το δημόσιο, γιατί δεν έχει κλείσει άχρηστους φορείς και οργανισμούς, γιατί δεν έχει μειώσει άλλες δαπάνες, πλην εκείνων που αφορούν το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (και είναι οι μόνες χρήσιμες). Εν ολίγοις, ο κ. Παπανδρέου έχει αποτύχει οικτρά!
Επιπλέον, κατάφερε με το πυροτέχνημα περί δημοψηφίσματος και την αλλοπρόσαλλη αναδίπλωσή του, να επιτείνει την αστάθεια στην Ευρωπαϊκή Ένωση, να τινάξει στον αέρα τα διεθνή χρηματιστήρια, να ανοίξει τη συζήτηση για αποβολή της Ελλάδας όχι μόνο από την ευρωζώνη, αλλά και από την Ε.Ε (!), να παγώσει τις διαπραγματεύσεις για το κούρεμα του ελληνικού χρέους και να καλλιεργήσει περιβάλλον πολιτικής αστάθειας στην πιο κρίσιμη ώρα. Είναι σαφές ότι ο κ. Παπανδρέου αποτελεί πλέον δημόσιο κίνδυνο.
Ο πρωθυπουργός ψεύδεται ασυστόλως όταν λέει ότι «σώσαμε τη χώρα». Οι θυσίες των φορολογουμένων έσωσαν τη χώρα. Και αν παραμένουμε στο ευρώ (ακόμη), αυτό γίνεται παρά τις παρά τις προσπάθειες του κ. Παπανδρέου και όχι χάρη σε αυτές. Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έχουν πατριωτικό καθήκον να προστατεύσουν την Ελλάδα αφαιρώντας την εξουσία από έναν άνθρωπο, ο οποίος είναι πασιφανώς ανίκανος.
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου, 9 μ.μ.
[email protected] Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr