Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Νικηφόρος Μαλεβίτης
Η πρώτη εναλλακτική ήταν, σύμφωνα πάντα με το ρεπορτάζ, να φορολογήσει τις καταθέσεις που έφυγαν στο εξωτερικό. Τα στοιχεία, ανέφερε η έγκυρη εφημερίδα, η κυβέρνηση τα είχε στη διάθεσή της και όλα ήταν έτοιμα. Όπως μου έλεγε και πριν δύο μήνες ανώτερο τραπεζικό στέλεχος, άλλο που δεν ήθελαν τα δικά μας χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, από το να πουν χαρτί και καλαμάρι στις εποπτικές και διωκτικές αρχές τα ονόματα εκείνων που πραγματοποίησαν το επονείδιστο και αντιπατριωτικό «bank run» τους προηγούμενους μήνες, απειλώντας τη σταθερότητα των τραπεζών. Πολλοί από αυτούς, είναι οι ίδιοι που σήμερα σηκώνουν τη σημαία εναντίον του Μνημονίου και μας προτείνουν να γυρίσουμε στη δραχμή. Αν το γελοίο τους αίτημα ικανοποιηθεί, θα γίνουν 20 φορές πλουσιότεροι από σήμερα, αφού θα εισάγουν τα ωραία τους ευρώ με ισοτιμίες σκάνδαλο απέναντι στο ψωρονόμισμα που θέλουν να εκδώσουμε.
Παρόλα αυτά, η κυβέρνηση δεν επέλεξε αυτήν την εναλλακτική, διότι λέει «θα έπαιρνε καιρό να διασταυρώσει πόσοι από αυτούς που έβγαλαν τα χρήματά τους έξω, δεν μπορούσαν να τα δικαιολογήσουν από το πόθεν έσχες τους». Έτσι, η εφημερίδα προέβλεπε ότι θα προκριθεί ο φόρος στην ακίνητη περιουσία, όπως και έγινε.
Το ερώτημα που εγείρεται βεβαίως είναι για ποιο λόγο έπρεπε η κυβέρνηση να διαπιστώσει ότι έκαναν κάτι παράνομο αυτοί οι τύποι για να τους φορολογήσει. Δεν μπορούσε να τους φορολογήσει έτσι, μια και έξω; Εμάς τους υπόλοιπους που μας φορολόγησε, είχαμε κάνει κάτι παράνομο; Έλεγξε αν δικαιολογείται το σπίτι μας (στην περίπτωση μου, ένα δυάρι εξηκονταετίας, υπερυψωμένο ισόγειο, στο Παγκράτι), από το πόθεν έσχες μας, πριν μας επιβάλλει έκτακτη εισφορά; Aφού αυθαίρετα φορολόγησε εμάς, ας φορολογούσε αυθαίρετα και τους μεγαλοκαταθέτες του εξωτερικού.
Πλέον, καθίσταται σαφές σε όσους επέμεναν να το αγνοούν, ότι μας κυβερνούν άνθρωποι δειλοί. Αντιλαμβάνεται κανείς ότι τα περί ελέγχου πόθεν έσχες στις καταθέσεις που βγήκαν από τη χώρα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. Απλώς, δεν είχαν το κουράγιο να τα βάλουν με τους μεγαλοσχήμονες που κατά τεκμήριο έχουν αρκετά χρήματα στον τραπεζικό τους λογαριασμό, ώστε να μπουν στον κόπο να τα βγάλουν έξω. Επίσης, η κυβέρνηση δείλιασε μέχρι στιγμής να τα βάλει και με τους δημοσίους υπαλλήλους και ακόμη δειλιάζει. Γιατί αν τόσο πολύ κόπτεται για την ύφεση ο κ. Βενιζέλος, τα λεφτά που του έλειπαν θα τα μάζευε κλείνοντας τον ΟΣΕ μέχρι νεωτέρας (να βγούμε από την κρίση ή να βρεθεί κάποιος να τον αγοράσει). Δεν θα πάθαινε τίποτα η χώρα αν για μερικούς μήνες δεν είχε τρένα – ειδικά όταν μιλάμε για τα συγκεκριμένα τρένα και τη συγκεκριμένη εταιρεία. Θα πηγαίναμε με ΚΤΕΛ ή με αυτοκίνητο, ή με αεροπλάνο στη Θεσσαλονίκη (ούτως ή άλλως, όλα τα άλλα δρομολόγια, πλην του Αθήνα – Θεσσαλονίκη, ελάχιστοι τα χρησιμοποιούν). Το ίδιο θα μπορούσε να είχε κάνει και με εκατοντάδες ακόμη οργανισμούς. Ας πούμε, είναι λάθος ίσως για μία ανεπτυγμένη χώρα να μην έχει Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, ή Ίδρυμα Γεωλογικών Μελετών, ή Κέντρο Μεταναστευτικής Πολιτικής, ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, αλλά καλύτερα να μπουν όλα αυτά για λίγο καιρό στον πάγο, παρά να λιώνουμε επί τρία χρόνια στην ύφεση.
Εξάλλου, αν ήθελε η κυβέρνηση να δει πως εφαρμόζονται επιτυχέστερα μοντέλα του μνημονίου, θα μπορούσε να πάρει ένα τηλέφωνο στην Ιρλανδία να ρωτήσει. Αντ’ αυτού, προτίμησε να τα βάλει με τους εύκολους στόχους. Αντί για τον Φωτόπουλο της ΔΕΗ, ή τον Παπασπύρου, ή τους τελωνειακούς, ή αυτούς που έχουν καταθέσεις στο εξωτερικό, διάλεξε να ρίξει όλο το βάρος της – αναγκαίας βέβαια – προσαρμογής στους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα και τις επιχειρήσεις, σύνολο δύο εκατομμύρια ανθρώπους, οι οποίοι καλούνται να ξεκολλήσουν από τη λάσπη τα υπόλοιπα οκτώ εκατομμύρια. Φυσικά, αυτό που έγινε ήταν να κολλήσουμε και εμείς και μαζί και η χώρα.
Συμπερασματικά, όλοι εμείς, όσοι τασσόμαστε υπέρ της δημοσιονομικής προσαρμογής, όσοι υποστηρίζουμε ότι δεν γίνεται να αναπτυσσόμαστε χρεώνοντας εσαεί τα παιδιά μας και τη χώρα, οι υποστηρικτές του Μνημονίου, δεν έχουμε που να ξεκουράσουμε τον ίσκιο μας πλέον. Από τη μία πλευρά έχεις μία κυβέρνηση ανίκανη, δειλή και τελείως άδικη στον τρόπο που επιμερίζει τα βάρη και από την άλλη, τις υπόλοιπες κοινοβουλευτικές δυνάμεις, που υπόσχονται ανύπαρκτες μαγικές λύσεις, λες και απευθύνονται σε ηλιθίους.
Ζούμε σε μία παρατεταμένη 11η Σεπτεμβρίου και η ειρωνεία είναι ότι ο κ. Βενιζέλος, διάλεξε την Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου, για να μας το επιβεβαιώσει...
[email protected]