Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Νικηφόρος Μαλεβίτης
Αφού είδε και απόειδε και κατάλαβε λοιπόν ο Υπουργός Οικονομικών ότι οι Κουτόφραγκοι δεν είναι τόσο κουτοί τελικά και ότι οι «μπλόφες» περί πολιτικής διαπραγμάτευσης, καθώς και η ευφράδειά του, μάλλον τους εκνευρίζουν, παρά τους τουμπάρουν, χθες ανέκρουσε πρύμνα και προσπάθησε να κατευνάσει το θυμό τους. Λογικό μου ακούγεται.
Αυτό που δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό είναι ότι μετά από τρία χρόνια, βαθιάς, βαθύτατης ύφεσης, αποφάσισε «οριστικά» (κατά την φράση που χρησιμοποίησε ο κ. Βενιζέλος), ότι θα κλείσουν κάτι απίθανοι δημόσιοι φορείς, όπως η Θέμις Κατασκευαστική και η ΔΕΠΑΝΟΜ (η ποια;), τους οποίους πληρώνει με βαρύτατη φορολογία ο δοκιμαζόμενος ελληνικός λαός. Είμαστε με τα καλά μας επιτέλους; Τώρα το αποφάσισε «οριστικά»;
Και, επιπλέον, τώρα αποφάσισε «οριστικά», όπως επανέλαβε ο κ. Υπουργός, ότι θα επεκτείνει τη σύμβαση στο Ελ. Βενιζέλος, μπας και βγάλει κάνα φράγκο; Έπρεπε να φτάσουμε για άλλη μία φορά στο παρά πέντε της στάσης πληρωμών (θυμίζω, τα ταμειακά διαθέσιμα του κράτους, χωρίς την επόμενη δόση, αρκούν έως το τέλος του μήνα); Σημειώνεται ότι το αεροδρόμιο, ο ΟΠΑΠ και πολλές ακόμη περιπτώσεις είναι ιδιωτικοποιήσεις εύκολες, χωρίς πολιτικό κόστος και χωρίς αντιδράσεις. Ούτε απειλεί κανένας συνδικαλιστής ότι θα βυθίσει τη χώρα σε μπλακ άουτ, ούτε κλείνει τους δρόμους. Κι όμως, μέσα στην κρατικιστική της μανία, η κυβέρνηση δεν έχει καταφέρει ούτε αυτές να ιδιωτικοποιήσει, ούτε καν τα Airbus της Ολυμπιακής που σαπίζουν να πωλήσει, όπως επανέλαβε με χθεσινό του άρθρο στην «Καθημερινή» ο Στ. Μάνος.
Για να λέμε και το σωστό, πάντως, ορθή ήταν η εξαγγελία του κ. Βενιζέλου ότι ο ΑΣΕΠ θα προσλάβει, αν κατάλαβα καλά, εταιρείες αξιολόγησης ανθρώπινου δυναμικού, για να δουν τις ανάγκες στο δημόσιο, να αξιολογήσουν το προσωπικό που διατίθεται και να υποδείξουν ποιοι θα βγουν σε εργασιακή εφεδρεία.
Το μεγάλο ερώτημα είναι γιατί εργασιακή εφεδρεία; Ας πούμε για παράδειγμα ότι ο ιδιοκτήτης της παρούσας ιστοσελίδας αποφασίζει ότι δεν του κάνω ως εργαζόμενος, ύστερα από εισήγηση αξιόπιστης εταιρείας συμβούλων που θα προσλάβει. Φανταστείτε λοιπόν ότι αντί να με διώξει, μου πληρώνει επί τρία χρόνια το 70% του μισθού μου, χωρίς να δουλεύω, και ύστερα με απολύει με πλήρη αποζημίωση. Και φανταστείτε επίσης ότι η δαπάνη αυτή γίνεται με χρήματα των φορολογουμένων και του ιδίου. Γιατί αυτό ακριβώς σημαίνει εργασιακή εφεδρεία. Τόσο προκλητικά ευνοϊκή μεταχείριση...
Μετά λοιπόν από τρία χρόνια κρίσης, η Ελληνική κυβέρνηση συνεχίζει να αντιμετωπίζει τους ιδιωτικούς υπαλλήλους ως παιδιά ενός κατώτερου Θεού, σε αντίθεση με τις ιερές αγελάδες των ΔΕΚΟ (τους υπαλλήλους του στενού δημόσιου τομέα δεν τους αγγίζει καν), οι οποίες δεν μπορούν να απολυθούν κανονικά. Μόλις τώρα αρχίζει να παίρνει χαμπάρι ότι οι ιδιωτικοποιήσεις και η αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας επείγουν. Με το μαχαίρι της Τρόικας στο λαιμό, αποφασίζει δειλά-δειλά ότι δεν υπάρχει άλλη οδός από το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων. Μόλις και μετά βίας αποτολμά να τα βάλει με τα ρετιρέ του δημοσίου, τα οποία εκτός από την πολύτιμη στις μέρες πλήρη εργασιακή ασφάλεια, απολαμβάνουν και παχυλότατους μισθούς.
Τελικά, το μόνο ερώτημα που δεν έχει απαντηθεί είναι αν είμαστε για γέλια ή για κλάματα... Και ο μοναδικός φόβος που ίσως επαληθευθεί, είναι ότι πλέον μπορεί το τρένο να έχει φύγει....
[email protected]