Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Νικηφόρος Μαλεβίτης
Οι φοιτητές έχουν καταλάβει τα πανεπιστήμια, υπερασπιζόμενοι με πάθος ένα σύστημα, το οποίο, πριν και πάνω απ’ όλα, τους ίδιους βλάπτει, αφού παράγει πτυχία χωρίς αντίκρισμα στην αγορά εργασίας, χωρίς κύρος στο εξωτερικό, χωρίς καμία χρησιμότητα, εκτός από το ότι αποτελούν διαβατήριο για πρόσληψη στο δημόσιο. Μόνο που είτε με, είτε χωρίς, μνημόνιο, το δημόσιο θα σταματήσει να προσλαμβάνει προσωπικό για πολλά-πολλά ακόμη χρόνια.
Η ελληνική κυβέρνηση απαιτεί από τους εταίρους της να συνεχίζουν να τη δανείζουν, παρότι ούτε τους στόχους του Μνημονίου πετυχαίνει, όπως κάνουν η Ιρλανδία και η Πορτογαλία, ούτε τις διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις για τις οποίες έχει δεσμευθεί, υλοποιεί. Να μας πληρώνουν επειδή είμαστε ωραία παιδιά δηλαδή, και επειδή, ως γνωστόν, «όταν οι αρχαίοι ημών έχτιζαν Παρθενώνες, εκείνοι μασουλούσαν κουκουνάρια».
Η αντιπολίτευση «άλλον αγρόν ηγόραζε», ζητώντας εκλογές εδώ και τώρα, καθαρές λύσεις, αυτοδυναμία, απεμπλοκή από το Μνημόνιο, επαναδιαπραγμάτευση με τους δανειστές μας, κατοχύρωση των δικαιωμάτων των ταξιτζήδων, κλιμάκωση της έντασης με την Τουρκία, είσοδο στην Ομάδα των Αδεσμεύτων, ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο, κλπ. (ειλικρινά, κανείς δεν θα μπορούσε να προβλέψει πόσο ισχυρή επίδραση θα είχε ο Ανδρεοπαπανδρεϊσμός τόσο στην προηγούμενη, όσο και στη σημερινή ηγεσία της ΝΔ).
Η αριστερά απαιτεί να κηρύξουμε στάση πληρωμών, αγνοώντας επιδεικτικά το γεγονός ότι ακόμη και ένα «απλό» roll over γονάτισε κυριολεκτικά και το τραπεζικό – και σύντομα – και το ασφαλιστικό μας σύστημα. Απαιτεί την υποβάθμισή μας από τον ανεπτυγμένο στον αναπτυσσόμενο κόσμο.
Επίσης, κανένας υπουργός δεν θέλει να καταργηθούν οργανισμοί τους οποίους εποπτεύει και απαιτεί να πληρώνουν οι φορολογούμενοι για τον κάθε απίθανο φορέα, που σκαρφίστηκαν να φτιάξουν οι κυβερνήσεις της μεταπολίτευσης.
Κανένας δήμος δεν θέλει να δημιουργηθεί Χώρος Επεξεργασίας Απορριμμάτων στα όρια του και ζητάει, εμμέσως, τα σκουπίδια να τα βάζουμε όλοι, εκεί που ξέρουμε.
Επιπλέον, οι ακριβοπληρωμένοι τηλεαστέρες των οκτώ μας παρακινούν να μην πληρώνουμε φόρους και εισφορές. Οι Αγανακτισμένοι μας καλούν να μην πληρώνουμε ούτε για διόδια, ούτε για Μετρό. Οι εστιάτορες εισπράττουν το ΦΠΑ από τους πελάτες τους, αλλά λένε ότι δεν θα τον αποδίδουν στην εφορία, γιατί έτσι κάνουν αντίσταση (ένας λογικός άνθρωπος θα έλεγε ότι έτσι απλώς μας κλέβουν, αλλά τελοσπάντων). Οι πανεπιστημιακοί καθηγητές, ορισμένοι εκ των οποίων είναι και της Νομικής, τρομάρα τους, υποστηρίζουν δεν θα εφαρμόσουν τους νόμους που ψήφισε η Βουλή.
Πείτε μου τώρα ειλικρινά, μπορεί να σωθεί μία τέτοια χώρα από τη χρεοκοπία;