Σύμφωνα με το προφίλ που δημοσιεύεται στην επίσημη ιστοσελίδα του, «το Ινστιτούτο Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής (ΙΔΚΚ) είναι επιστημονική μη κερδοσκοπική εταιρεία που επιδιώκει τη μελέτη και ανάλυση κοινωνικών, πολιτικών και οικονομικών θεμάτων. Σκοπός του η ενδυνάμωση της δημοκρατίας, η διεύρυνση των ελευθεριών του πολίτη και η ενίσχυση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, με στόχο την ανάπτυξη και την κοινωνική συνοχή. Η δημιουργία του ανταποκρίνεται στα νέα διεθνή δεδομένα και στην πρόκληση για την προσαρμογή της χώρας μας στα δεδομένα αυτά... Επιδιώκουμε να αλλάξουμε δομές και νοοτροπίες, ώστε η Ευρωπαϊκή μας πορεία να κατοχυρωθεί».
Πρόεδρος του συγκεκριμένου ινστιτούτου, το οποίο επιτελεί το προαναφερθέν θεάρεστο έργο και - όπως όλα τα think tanks των κομμάτων, χρηματοδοτείται από το κράτος (δηλαδή από εμάς τους φορολογούμενους), ώστε να συνδράμει στην παραγωγή πολιτικής σκέψης - είναι ο Βαγγέλης ο Μεϊμαράκης, άλλως γνωστός και ως «βγες έξω αρχίδι να σε γαμήσω». Ναι, λοιπόν, ο συγκεκριμένος κύριος έχει επιφορτιστεί με το έργο του συντονισμού της παραγωγής πολιτικής σκέψης στο μεγαλύτερο αστικό φιλελεύθερο κόμμα της χώρας μας.
Προφανώς, το γεγονός ότι απείλησε ευθέως έναν συνάδελφό του με ξυλοδαρμό και τον αποκάλεσε «αρχίδι», «πράκτορα» και «εισπράκτορα», εντάσσεται στο πλαίσιο της «μελέτης και ανάλυσης κοινωνικών, πολιτικών και οικονομικών θεμάτων», με τα οποία καταπιάνεται το ΙΔΚΚ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο «Δρ. Βαγγέλας» ανέλυσε - με τη συγκεκριμένη επιστημονική και ακαδημαϊκή ορολογία - το μείζον κοινωνικό και πολιτικό ζήτημα του χρηματισμού δημοσίων προσώπων, με αφορμή την υπόθεση των υποβρυχίων.
Όσο τραγικό κι αν ακούγεται ότι πληρώνουμε τα «think tanks» (ο Θεός να τα κάνει) των κομμάτων, άλλη τόση απέχθεια προκαλεί η είδηση ότι σε μία τόσο δύσκολη στιγμή για τη χώρα, οι πρώην βουλευτές ζητούν αναδρομικά από αυξήσεις στους ήδη παχυλούς μισθούς τους. Ότι ο πατριωτισμός και η αιδώς λείπουν αυτές τις κρίσιμες ώρες, είναι γνωστό. Φαίνεται όμως ότι ούτε καν ο φόβος της δημόσιας διαπόμπευσης και του εξευτελισμού δεν είναι ικανός να συνετίσει κάποιους.
Το χειρότερο όλων όμως είναι ότι υποψιάζομαι πως πολλοί πολίτες σε αυτήν την έρημη χώρα θα επιδοκιμάσουν τον Δρ. Βαγγέλα «που τα ‘πε αντρίκια» και θα ζηλέψουν, έστω και σιωπηλά, τους βουλευτές που έχουν το προνόμιο να διεκδικήσουν επιπλέον μισθούς. «Μαγκιά τους» θα σκεφτούν. Γιατί το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι έχουμε πήξει στους μάγκες, αλλά και στους επίδοξους μάγκες. Στους μάγκες με τα λεφτά των άλλων, στους μάγκες που καταληστεύουν το κράτος για να ικανοποιήσουν ρουσφέτια των ψηφοφόρων τους, στους μάγκες των χαριστικών ρυθμίσεων, στους μάγκες βουλευτές της Β’ Αθηνών που δεν θέλουν να σπάσει η περιφέρεια-μήτρα κάθε σκανδάλου σε αυτή τη χώρα, στους μάγκες των αυθαιρέτων, του ετσιθελισμού και του ωχαδερφισμού.
Το αποτέλεσμα της μαγκιάς και του ασήκωτου βάρους που θεωρούμε ότι έχουν οι όρχεις μας ήταν να προσφύγουμε γονυπετείς στους ξένους, εκλιπαρώντας τους να μας δανείσουν για να συνεχίσουμε να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις. Γιατί ακόμη και αν δεν χρειαζόταν ούτε ευρώ να πληρώσουμε σε τοκοχρεολύσια, είμαστε τόσο μάγκες, που πάλι δεν θα είχαμε αρκετά για να συνεχίσει τη λειτουργία του το κράτος.
Η μόνη λύση είναι στο καθημερινό μαρτύριο που λέγεται ζωή στην Ελλάδα, είναι να κοπεί επιτέλους η μαγκιά σε όσους το παίζουν άντρακλες με τεχνητούς φαλλούς και υποβοηθητικά στύσης. Να κοπεί η χρηματοδότηση στα κομματικά think tanks, να σπάσουν οι μεγάλες εκλογικές περιφέρειες, να απαγορευθεί η προείσπραξη μελλοντικής κρατικής επιχορήγησης από τα κόμματα και να μπει ανώτατο πλαφόν στις συνολικές καθαρές αποδοχές όλων των δημοσίων λειτουργών. Τότε να δούμε πόσοι μάγκες θ’ απομείνουν...
Μπορεί ή, έστω, θέλει να τα κάνει όλα αυτά η κυβέρνηση; Αμφιβάλλω. Οι μόνοι που μπορούν να τα επιβάλλουν είναι οι Τροϊκάνοι. Τους εγχώριους μάγκες, όπως λέει και το τραγούδι, «τους σιχάθηκε η ψυχή μου, καρκινάκια της ζωής...» (για το υπόλοιπο τραγούδι
πατήστε εδώ)
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr