Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Ντίνος Κουτσολιούτσος
Μόνο και μόνο για αυτό, πιστεύω, σου αξίζει να ηγηθείς των πολιτικών εξελίξεων σε μία Ευρώπη που παραπαίει θανάσιμα. Αλλά παραμένει θεόχαζος, επιμένοντας σε μία αδιανόητη ιδεολογία που προστάζει, εγκληματικά, ότι κάθε τι δημόσιο είναι ευχή Θεού. Η πραγματικότητα είναι, στην Ελλάδα, τουλάχιστον, το ακριβώς αντίθετο. Το ελληνικό δημόσιο είναι εξίσου καταστροφικό και αυτοκαταστροφικό, με το δημόσιο της Σοβιετικής Ένωσης, η οποία και καταποντίστηκε, εξ αιτίας της ποιότητας του Δημοσίου της, και όχι επειδή, υποτίθεται, ότι ακολουθούσε την Μαρξιστική ιδεολογία.
Η αριστερά ιδεολογία δεν έχει καμία σχέση, δεν πρέπει να έχει καμία σχέση, με ένα διεφθαρμένο, αναποτελεσματικό, υπερτροφικό, πελατειακό Δημόσιο. Η αριστερά ιδεολογία έχει σχέση με μία πραγματική λαϊκή εξουσία στα πολιτικά, οικονομικά και κοινωνικά θέματα μίας χώρας. Έχει σχέση με δικαιοσύνη, από πάνω έως κάτω. Η δικαιοσύνη έχει σχέση με πειθαρχία και τιμωρία των απείθαρχων. Η δικαιοσύνη έχει σχέση με την προστασία των αδυνάτων, και την πολιτική χειραφέτηση όλων των πολιτών. Αλλά η αριστερά δεν ταυτίζεται με το Δημόσιο. Το δημόσιο είναι απλώς ένα εργαλείο ανάμεσα σε πολλά άλλα. Και ένα διαστρεβλωμένο εργαλείο, σαν και το ελληνικό δημόσιο, δεν συνεχίζουν να το χρησιμοποιούνε, και να το θεοποιούνε, όταν δεν κάνει την δουλειά του σωστά, πόσο μάλλον όταν είναι καταστροφικό.
Ένα τέτοιο δημόσιο το πετάνε, χωρίς κανένα δισταγμό, και φτιάχνουν ένα άλλο εργαλείο που να κάνει καλά την δουλειά του, διότι θα είναι ένα δίκαιο εργαλείο, ένα πειθαρχημένο εργαλείο., Το κόμμα σου θα κερδίσει την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού, και θα έρθει στην εξουσία, μόνο όταν πείσει τους έλληνες ότι προτίθεσαι πραγματικά να καθαρίσεις τα κόπρανα του στάβλου, και όχι ότι θα ρίξεις απλώς λίγο άρωμα Chanel 5, όπως διαφαίνεται από τις γενικές και καθόλου πειστικές προγραμματικές δηλώσεις σου.
Αυτά που έχει προσφέρει στον ελληνικό λαό ο ΣΥΡΙΖΑ, έως τώρα, είναι ένα μείγμα πραγματικά ριζοσπαστικών ιδεών, υποσχέσεων και προγραμμάτων, από την μια μεριά, και, από την άλλη μεριά, την υπόσχεση ενός συνεχιζόμενου πελατειακού πολιτικού συστήματος, αρχής γενομένης με το την αφοσίωση στην διατήρηση της ποσοτικής και ποιοτικής ταυτότητας του κατάπτυστου ελληνικού κρατισμού. Έτσι ο μισός ελληνικός λαός, πιστεύει ότι όταν θα έρθεις στην εξουσία θα μεταμορφωθείς, πάραυτα σε μία παραδειγματική κόπια της μεταπολιτευτικής πολιτικής κουλτούρας.
Είπες προχθές στην ομιλία σου για την επέτειο του Κωνσταντίνου Καραμανλή, και όλα το ΜΜΕ το διαφημίσανε θετικά και σε συγχάρηκαν, ότι το μεγαλείο του ανδρός εστιάστηκε στο ότι υπερέβη τον εαυτό του και την ιδεολογία του, και βρήκε τη ριζοσπαστική του πλευρά μέσα στον συντηρητισμό του. Αυτήν ακριβώς την υπέρβαση του δικού σου εαυτού, και του δικού σου κόμματος, χρειάζεσαι, εάν πρόκειται, πράγματι, να μπορέσεις να σώσεις την Ελλάδα, και να βοηθήσεις στην αλλαγή της ευρωζωνικής πορείας, και του ευρωπαϊκού μέλλοντος. Η υπέρβαση που χρειάζεσαι εσύ και το κόμμα σου, είναι η ξεκάθαρη αποκήρυξη και της διαστρεβλωμένης υλοποίησης του ελληνικού κρατισμού, και της ιδεολογίας του, όπως αυτή μεταφράζεται στο ελληνικό σύνταγμα. Το δημόσιο δεν μπορεί, δεν επιτρέπεται, να είναι η ελίτ της ελληνικής κοινωνίας, όπως είναι τώρα, και όπως το μεταχειρίζονται και το προστατεύουν, όλα αυτά τα διεφθαρμένα κόμματα του ΠΑΣΟΚ, της Νέας Δημοκρατίας, και τελευταία και του «μικρού πασόκ» του κ. Κουβέλη.
Το δημόσιο οφείλει να είναι το εργαλείο, ο υπηρέτης, του έθνους, και όχι η αριστοκρατία του. Όχι η προνομιούχα τάξης του. Αυτή η διαστρέβλωση χαντάκωσε την πρώτη εφαρμογή του Κουμμουνισμού, και η ίδια διαστρέβλωση χαντάκωσε, και τραγικά συνεχίζει να χαντακώνει μέχρι ίσως και διάλυσης, και την Ελλάδα, την «τελευταία κουμμουνιστική χώρα της Ευρώπης». Εάν δεν θελήσεις και δεν μπορέσεις να υπερβείς αυτό το καταστροφικό καλούπι, σε περιμένει και εσένα μία παρόμοια ανάξια και άδοξη, εάν όχι κατάπτυστη, ελληνική πολιτική σταδιοδρομία, σαν αυτές των πολιτικών σου αντιπάλων, και όπως πιστεύει, αυτήν την στιγμή, η πλειοψηφία των Ελλήνων ψηφοφόρων.
Το δημόσιο υποχρεώνει την ελληνική κοινωνία να διανύει, για οποιαδήποτε δημόσια εξυπηρέτηση, ένα λαβύρινθο άχρηστων, κωλυσιεργών διατάξεων και υποχρεώσεων. Αυτός ο Λαβύρινθος, που καθιστά την ζωή των Ελλήνων ένα καθημερινό και αιώνιο μαρτύριο, φτιάχτηκε για να δημιουργήσει και να συντηρήσει εκατοντάδες χιλιάδες θέσεις δημοσίων υπαλλήλων από τα πελατειακά κόμματα της Μεταπολίτευσης. Μόνο ένα ξήλωμα, μία κατεδάφιση αυτού του Λαβύρινθου, και νέα αναστήλωση του Δημοσίου, μπορεί να σώσει την χώρα. Εάν δεν πείσεις ότι αυτό προτίθεσαι να κάνεις, και εάν δεν προσφέρεις πειστικά δρομολόγια πως αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί από μία κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, δεν πρόκειται να πας πολύ μακριά, ούτε εσύ, αλλά ούτε και η πατρίδα.
Όσο και να αρνείται, να αντιστέκεται και να…
Ο κ. Πολάκης είναι σίγουρα ένα άτομο που…
Κύριε Πρωθυπουργέ, είμαι από τους πολλούς, θερμούς υποστηρικτές…
Πέραν από την πιστοποιημένη διαφοροποίηση του ανθρώπινου εγκεφάλου,…
Σε μια από τις αναρίθμητες όσο και μάταιες…