Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Ντίνος Κουτσολιούτσος
Η πρώτη γνήσια ενσάρκωση της ευαισθησίας της ιστορικής γαλλίδας αυτοκράτειρας στα ελληνικά δεδομένα, ήταν ο «πολύς» κ. Πάγκαλος, αρχικά με το «Μαζί τα φάγαμε», και λίγο μετά ονομάζοντας τους δημόσιους υπάλληλους «κοπρίτες» διότι είχαν πιέσει τον ίδιο και πολλούς άλλους «άμοιρους» πολιτικούς της Μεταπολίτευσης, και τους είχαν αναγκάσει να βιαιοπραγήσουν εναντίον και των νόμων αλλά και της πολιτικής ηθικής της χώρας, δημιουργώντας άχρηστες δημόσιες θέσεις εργασίας, για να «αγοράσουν» την ψήφο αυτών των αναιδέστατων πολιτών, και των συγγενών τους, και των φίλων τους.
Τώρα, τρία χρόνια μέσα στην καταστροφική οικονομική και κοινωνική κρίση της χώρας, πολλαπλασιάζονται οι εθελοντικές και αβίαστες ενσαρκώσεις αυτής της ιστορικής ευαισθησίας, η οποία πριν από αιώνες, και λίγο καιρό πριν κοστίσει την ζωή στην ιστορική γαλλίδα αυτοκράτειρα, έβαλε την ανεξίτηλη στάμπα της στην παγκόσμια ιστορία, συμβουλεύοντας τον γαλλικό λαό που διαδήλωνε στους δρόμους γιατί δεν είχε ψωμί να φάει, να προτιμήσει το παντεσπάνι, η το κέικ, η κάτι άλλο, τέλος πάντων, πιο ορεκτικό και άρα πιο προσιτό και επιθυμητό για την μέση γαλλική δίαιτα.
Έτσι έχουμε τους δύο πρώην υπουργούς οικονομικών των τελευταίων κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ, τον κ. Παπακωνσταντίνου, και τον κ. Βενιζέλο, να νίπτουν τας χείρας τους για την λίστα Λαγκάρντ, ο πρώτος διότι «την έχασε», και ο δεύτερος διότι αποφάνθηκε, με την εμπειρία της ειδικότητας που έχει στο συνταγματικό δίκαιο, ότι η λίστα δεν είχε την αναγκαία νομική ταυτότητα για να χρησιμοποιηθεί από τις ελληνικές αρχές.
Αλλά οι ευαισθησίες πολλαπλασιάζονται, όσο η κρίση της χώρας βαθαίνει, και το άγριο κοινωνικό ξέσπασμα γίνεται όσο πηγαίνει και λιγότερο απίθανο. Στην εξεταστική επιτροπή για την λίστα Λαγκάρντ, έχουμε τον κ. Παπακωνσταντίνου να αρνείται να πει σε ποιόν υπάλληλο του υπουργείου οικονομικών έδωσε την λίστα πριν αυτή «χαθεί», και να καταγγέλλει την κα. Κωνσταντοπούλου, μέλος της εξεταστικής επιτροπής, ότι υπαινίσσεται εναντίον του δολιοφθορά, με την επιμονή της να θέλει να μάθει σε ποιον παρέδωσε την λίστα ο κ. Παπακωνσταντίνου.
Και σαν επιστέγασμα της «Μαριαντουανετικής» ευαισθησίας, έχουμε τον διευθύνοντα κύριο αυτής της εξεταστικής διαδικασίας, να επιπλήττει την κα. Κωνσταντοπούλου, για την επιμονή της να ακούσει την αλήθεια της ιστορίας, και να προστατεύει το δικαίωμα του κ. Παπακωνσταντίνου να αισθάνεται προσβεβλημένος από την επιμονή της κυρίας Κωνσταντοπούλου, αντί να κατακρίνει τον κ. Παπακωνσταντίνου για την άρνηση του να απαντήσει στις ερωτήσεις της εξεταστικής επιτροπής.
Αλλά το πιο φανταχτερό παράδειγμα απίστευτης ευαισθησίας του στυλ Μαρίας Αντουανέτας, ακολούθησε, σε λιγότερο από 24 ώρες πολιτικού και κοινωνικού αναβρασμού με την ποινική δίωξη και προσωρινή φυλάκιση, σε αυτόφωρο χρόνο δράσης (!), του δημοσιογράφου, κ. Βαξεβάνη, για την δημοσίευση μίας λίστας που υποτίθεται, και ίσως, να είναι η λίστα Λαγκάρντ. Η ευαισθησία που καταδεικνύει αυτή η ενέργεια είναι απίστευτη, και θέλει κανείς να ελπίζει, και πρέπει κανείς να προσεύχεται, να μη αποβεί μοιραία για το έθνος και τον λαό του.
Η πατρίδα μας δημιουργεί, γράφει, δυστυχώς, αρνητική, τραγικά αρνητική, εθνική ιστορία, αυτήν την τρομερά δύσκολη εποχή, και αυτές τις λίαν επικίνδυνες στιγμές. Άμεσα, στα ξένα ΜΜΕ, βλέπε Spiegel, η Ευρώπη μιλάει για τα τελευταία κρούσματα της κατάντιας στην χώρας μας, όπου, με την νομική δίωξη του δημοσιογράφου, η ελληνική «ελίτ» εμφανίζεται να προσπαθεί να προστατεύσει τα συμφέροντά της εναντίον του ελληνικού λαού, και εναντίον της αλήθειας. Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι Γερμανοί επιμένουν να μας επιβάλουν επιτρόπους σε κάθε πτυχή της κρατικής μηχανής, εάν είναι να συνεχίσουν να μας δανείζουν για να συνεχίσουμε να ξεπληρώνουμε τα δανεικά μας, (το οποίο θέμα, φυσικά, χρειάζεται ένα ολόκληρο βιβλίο για να συζητηθεί αρκετά...)
Όσο και να αρνείται, να αντιστέκεται και να…
Ο κ. Πολάκης είναι σίγουρα ένα άτομο που…
Κύριε Πρωθυπουργέ, είμαι από τους πολλούς, θερμούς υποστηρικτές…
Πέραν από την πιστοποιημένη διαφοροποίηση του ανθρώπινου εγκεφάλου,…
Σε μια από τις αναρίθμητες όσο και μάταιες…