Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Ντίνος Κουτσολιούτσος
Την στιγμή κατά την οποία η καλπάζουσα ανεργία στην χώρα έχει πιάσει τα 25% και συνεχίζει να ανεβαίνει ολοταχώς, προωθούμενη από τα νέα μέτρα λιτότητας, στα οποία η ΔΗΜΑΡ έχει ήδη συμφωνήσει, και την στιγμή που οι νέοι έλληνες, με την ανεργία των 50% έχουν χάσει κάθε ελπίδα για το παρόν τους, και κάθε όνειρο για το μέλλον τους, η ΔΗΜΑΡ επιλέγει να στήσει προμαχώνα εναντίον της μνημονικής πολιτικής προς όφελος των ολίγων και λίαν τυχερών, που εργάζονται αυτή την στιγμή, εδώ και πάρα πολλά χρόνια στην ίδια εταιρία. Και ο άλλος προμαχώνας, ο ακόμα πιο αυτοκαταστροφικός για την χώρα, αλλά ακόμα πολύ δημοφιλής για την ΔΗΜΑΡ, είναι αυτός εναντίον των αναγκαίων απολύσεων στο δημόσιο.
Εάν θέλει πράγματι ο κ. Κουβέλης να κάνει κάτι καλό για την ελληνική οικονομία, ας μιλήσει εναντίον των μέτρων λιτότητας που θα χειροτερέψουν την βαθειά ύφεση, ας μιλήσει υπέρ της απελευθέρωσης των επαγγελμάτων, η εναντίον των ιδιωτικών μονοπωλίων, που υψώνουν τις καταναλωτικές τιμές για τους έλληνες, όταν το βαλάντιο τους μικραίνει. Η ας επιτρέψει την απόλυση σημαντικού αριθμού δημοσίων υπαλλήλων, ώστε να μη χρειαστεί να μειωθούν οι συντάξεις των μικροσυνταξιούχων, ακόμα περισσότερο.
Έτσι, για να προστατεύσει το διεφθαρμένο κρατισμό και το ελληνικό κεφάλαιο, η ελληνική πολιτική ηγεσία, από την αρχή της κρίσης, αρνείται να πετσοκόψει την άχρηστη και καταστροφική γραφειοκρατία, και να απολύσει τους μισούς δημόσιους υπαλλήλους, για την σωτηρία της χώρας, και επίσης αρνείται να απαιτήσει και να εισπράξει από τους πλούσιους έλληνες, τα δίκαια μερίδια φοροεισφοράς που τους ανήκουν, και που, όπως πιστοποιείται, δεν εισπράττονται από το κράτος, με το αποτέλεσμα, αυτό που έχει ζήσει η χώρα τα τελευταία χρόνια, να απομυζεί το κράτος του λιγοστούς φόρους από τους μη έχοντες.
Η κυβέρνηση είναι άκρως βεβαρυμμένη, από γεννησιμιού της, στις τελευταίες εκλογές, και αυτό γιατί ο λαός δεν επίστεψε αρκετά, καλώς η κακώς, τον ΣΥΡΙΖΑ, με την καθαρά εναλλακτική θέση του έναντι της μνημονικής πολιτικής. Ο λαός έδωσε το προβάδισμα στην Νέα Δημοκρατία, ένα κόμμα που συμμετείχε πλήρως στην μεταπολιτευτική καταστροφή της οικονομίας, αν και με μερικούς προσωρινούς ενδοιασμούς. Ο κ. Σαμαράς, φαίνεται να θέλει και να προσπαθεί να αλλάξει την ιστορική ταυτότητα του κόμματος του, και να αντισταθεί στην διαφθορά, να απολύσει δημόσιους υπαλλήλους, να αναδιαρθρώσει τον κρατισμό, να πατάξει την εγκληματικότητα, να ελευθερώσει (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!) τα επαγγέλματα, και να καταστήσει την οικονομία, κάπως ανταγωνιστική, εάν προλάβει πριν ξεχαρβαλωθεί πλήρως ο κοινωνικός ιστός. Καλώς η κακώς, παραδόθηκε στην καταστροφική πολιτική της Γερμανίας, ελπίζοντας για μία, έστω και αργοπορημένη, αλλαγή της πολιτικής διάσωσης.
Καλώς η κακώς, αυτό βασικά επέλεξε ο ελληνικός λαός στις τελευταίες εκλογές. Παραμονή στο ευρώ, σχεδόν χωρίς όρους. Αλλά η κυβέρνηση τραβάει τα δύο τεράστια βάρη των δύο συνεταίρων της. Του ΠΑΣΟΚ, με την ιστορία της εγκληματικής πολιτικής διαφθοράς, η οποία παρουσιάζεται πια κραυγαλέα στο πρόσωπο του τωρινού αρχηγού της, του κ. Βενιζέλου, και του πρώην αρχιτέκτονα της καταστροφής της ελληνικής οικονομίας, του κ. Παπακωνσταντίνου. Η λίστα Λαγκάρντ, και οι εισαγγελικές έρευνες και ανακρίσεις που μόλις τελείωσαν το πρώτο τους βήμα, βασικά κατακεραυνώνουν τις πολιτικές επιλογές, και όχι μόνο, των δύο αυτών πολιτικών στα νευραλγικά υπουργία των οικονομικών των δύο τελευταίων κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ. Η κυβέρνηση, με την βοήθεια μερικών ΜΜΕ, προσποιείται ότι πέρα βρέχει. Αλλά δεν βρέχει πουθενά αλλού, παρά βρέχει καρεκλοπόδαρα πάνω στην αρχηγεία και στην ταυτότητα του ΠΑΣΟΚ.
Και από την άλλη μεριά, ο κ. Κουβέλης, αποφάσισε την τελευταία στιγμή, να δείξει μία κάποια αντίσταση στην μνημονιακή πολιτική, αλλά βασικά προστατεύοντας αυτούς που ακόμα στέκονται όρθιοι, αντί να βοηθήσει αυτούς που σέρνονται στο χώμα, χωρίς ελπίδα και χωρίς βοήθεια. Αλλά αυτός είναι ο ελληνικός σοσιαλισμός… Κλείνει τα μάτια στα εκατομμύρια ανέργων ελλήνων, και στα ίδια εκατομμύρια των νοικοκυριών, που δεν έχουν σάλιο, για να προστατεύσει την σοσιαλιστική βάση, η οποία έχει καταντήσει να είναι η μερίδα του λαού που ακόμα έχει, και δεν είναι η μερίδα του λαού που δεν έχει πια τίποτα… Η ΔΗΜΑΡ πρέπει να αποφασίσει με ποιους είναι. Είτε με την διαλλακτική πολιτική προς την Ευρωζώνη που ακολουθεί ο Σαμαράς, είτε με την ανένδοτη πολιτική που υπόσχεται ο Τσίπρας. Μέσος χώρος ανάμεσα στις δύο αυτές πολιτικές δεν φαίνεται να υπάρχει, όσο και να θέλει να προσπαθεί ο κ. Κουβέλης να το φτιάξει εκ των ενόντων, και κατόπιν εορτής.
Όσο και να αρνείται, να αντιστέκεται και να…
Ο κ. Πολάκης είναι σίγουρα ένα άτομο που…
Κύριε Πρωθυπουργέ, είμαι από τους πολλούς, θερμούς υποστηρικτές…
Πέραν από την πιστοποιημένη διαφοροποίηση του ανθρώπινου εγκεφάλου,…
Σε μια από τις αναρίθμητες όσο και μάταιες…