Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Ντίνος Κουτσολιούτσος
Ο Αλέξης Τσίπρας έφερε ένα απλό, αλλά σημαντικότατο μήνυμα στην Ευρώπη, στο ταξίδι του στην Γαλλία και στην Γερμανία.
«Η ελληνική κρίση είναι μία κρίση της Ευρώπης, άρα χρήζει μίας πανευρωπαϊκής λύσης, και όχι μίας λύσης που εστιάζει και καταδικάζει τον ελληνικό λαό.»
Ο αρχηγός του Σύριζα, με τον θρασύ αλλά και επιθετικό του χαρακτήρα και μέσα στην μέθη της αλαζονείας, που τον περιλούζει από τις τελευταίες εκλογές, φρόντισε να αυτοτραυματιστεί, ξεπερνώντας τα όρια της ευπρέπειας και της διπλωματίας, αναφερόμενος στο λογοπαίγνιο «Ολαντρέου». Στην συνέχεια, πλήγωσε και αποδυνάμωσε το ίδιο του το μήνυμα, που όλη η Ευρώπη χρειάζεται να ακούσει, αλλά και όλη η Ευρώπη, αρχής γενομένης με την Ελλάδα, έσπευσε να παραβλέψει, εστιάζοντας στην πολιτική γκάφα.
Κατά σύμπτωση, όμως, την ίδια μέρα που ο Τσίπρας έσπαγε ρεκόρ δημοσιογραφικού ενδιαφέροντος στο Βερολίνο, ο Μοχάμεντ Ελ-Εριάν, ένας από τους σημαντικότερους διεθνείς αναλυτές της παγκόσμιας οικονομίας και επιτυχημένος συγγραφέας, δημοσίευσε κύριο άρθρο στην γερμανική οικονομική εφημερίδα, Handelsblatt, με τον τίτλο, «Ποιος ευθύνεται για την Ελληνική καταστροφή;».
Στο άρθρο του, ο Ελ-Εριάν καταδεικνύει τέσσερεις κύριους ενόχους.
Ο Μοχάμεντ Ελ-Εριάν αποφαίνεται ότι επειδή ο κόσμος είναι όπως είναι, αυτοί οι τέσσερεις ένοχοι δεν πρόκειται να τιμωρηθούν η να επωμισθούν τις ευθύνες που τους αξίζουν, αλλά ελπίζει, τουλάχιστον, ότι αυτοί οι τέσσερεις ένοχοι θα μάθουν το μάθημα της ιστορίας.
Και επανέρχομαι στην αντιπαράθεση του άρθρου του Ελ-Εριάν, του ισχυρότερου, θα μπορούσε να πει κανείς, ιδιώτη «καρχαρία» χρηματοπιστωτικού επενδυτή, με το μήνυμα που επιμένει να κοπανάει ο Αλέξης Τσίπρας, αυτός ο θρασύς, εκκολαπτόμενος πρώην κουμουνιστής πολιτικός, στα αυτιά όλων των Ελλήνων και όλων των Ευρωπαίων. Είναι παράδοξο και αξιοπρόσεκτο, ότι ο αντιπρόσωπος της άκρας αριστεράς ιδεολογίας διαβάζει την Ελληνοευρωπαϊκή κρίση με τα ίδια γυαλιά που τη διαβάζει ο αντιπρόσωπος της άκρας νέο-φιλελεύθερης ιδεολογίας.
Το μάθημα που παίρνω εγώ, από αυτή την αντιπαράθεση, είναι ότι η μεγάλη, η κρίσιμη επιλογή που υπάρχει σε αυτά που οι πολιτικοί διαφεντεύουν έγκειται, ίσως, όχι στην διαφορά ιδεολογίας μεταξύ πολιτικών παρατάξεων, αλλά στην διαφορά ειλικρίνειας και ικανότητας να διαβάσει κανείς την πραγματικότητα όπως είναι, και όχι όπως τα διάφορα συμφέροντα επιθυμούν να την χρωματίσουν.
Όσο και να αρνείται, να αντιστέκεται και να…
Ο κ. Πολάκης είναι σίγουρα ένα άτομο που…
Κύριε Πρωθυπουργέ, είμαι από τους πολλούς, θερμούς υποστηρικτές…
Πέραν από την πιστοποιημένη διαφοροποίηση του ανθρώπινου εγκεφάλου,…
Σε μια από τις αναρίθμητες όσο και μάταιες…