Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Δημήτρης Κωνσταντάρας
«Γειά σας» μου είπε ο ένας. Τους χαμογέλασα. Ο πρώτος που μου μίλησε , πολύ καλοντυμένος και καλοδιατηρημένος εβδομηντάρης, μού είπε το «ηθικόν δίδαγμα» της στιγμής : «Το περίμενα ότι θα γυρίζατε. Σας ξέρουμε καλά και από εδώ, από το καφενείο μας αλλά και από τα χρόνια που ήσασταν στα… ντουζένια σας» .
Ο ένας από τους άλλους δυο σαν να ενοχλήθηκε και του είπε απότομα: «Μα τι του λές του ανθρώπου βρε Νίκο, μια χαρά είναι ο άνθρωπος. Εσύ τον έβγαλες …. Μαθουσάλα». Γέλασαν κι αυτοί καλόκαρδα, γέλασα κι εγώ αλλά κουβέντα δεν έπιασα. Γύρισα προς τον πεζόδρομο που περνά μπροστά από το καφενείο και συνέχισα να πίσω τον καφέ μου, ονειρευόμενος ότι κάποιος καλός Σαμαρείτης θα μού πρόσφερε ένα τσιγάρο. Δεν Θα το’ παιρνα βέβαια αλλά θα ένοιωθα λίίίίίγο πιο ζωντανός.
Πολυλογία μου… .συμφωνώ και σταματώ για να μπω στο θέμα. Τι συζητούσαν οι τρεις κύριοι πριν από την στιγμιαία γνωριμία μας; Την Τραγωδία στο Μάτι, τη Τραγωδία στα Τέμπη και το τεράστιο θέμα των αγροτικών κινητοποιήσεων. Πρωτότυπο; Όχι βέβαια. Αλλά φοβάμαι ότι την ίδια ώρα, άλλες διμελείς, τριμελείς, τετραμελείς παρέες σε καφενεία, καφετέριες, μπαράκια, ακόμα και, παγκάκια στη Φωκίωνος, στην Πλατεία Βικτωρίας, σε άλλες γειτονιές, θα συζητούσαν βέβαια αλλά όχι μπλέκοντας αυτά τα τρία θέματα. Θα συζητούσαν για την αιφνιδιαστική «εισβολή» του Κασελάκη στη σύσκεψη, για όσα είχε πει προ ημερών ο Νταλάρας, για την ποδοσφαιρική κατάντια του Ολυμπιακού….
Λογικό. Η «συζήτηση καφενείου» για τις τρεις τραγωδίες δεν είναι και το πιο ενδιαφέρον θέμα ,κυρίως γιατί είναι όλες οι πτυχές δυσάρεστες και επικίνδυνες και πολύ παραπάνω, η σύνδεση τριών τόσο σοβαρών θεμάτων που αναζητούν λύσεις αλλά δεν βρίσκουν, δεν προσφέρεται για καφεδάκι στον πεζόδρομο.
Κι όμως. Για ξεχάστε για δυο λεπτά την επικαιρότητα της σοσιαλμηντιακής κουλτούρας μας και προσπαθείστε να βάλετε στη σειρά το Μάτι, τα Τέμπη και τις Αγροτικές Κινητοποιήσεις που όλα τους ΠΡΕΠΕΙ να βρουν σωστή λύση! Προσπαθείστε να σκεφτεΊτε τα πραγματικά ΣΟΒΑΡΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ μας. Διαλέγω αυτά τα τρία από δεκάδες σημαντικά θέματα γιατί σίγουρα ξεχωρίζουν.
Για να δούμε προς ποια κατεύθυνση θα μας πάνε αυτή τη φορά οι κάθε λογής υπεύθυνοι. Αλλά το πιο τραγικό – παράλληλα και το πιο ξεκαρδιστικό- θα είναι η κυβέρνηση που θα κληθεί να το αντιμετωπίσει – μαζί με όλα τα άλλα που χρονίζουν- να είναι μια κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Στέφανο Κασελάκη.