Η επόμενη ημέρα δεν μας φώτισε. Αντίθετα, στα χθεσινά ερωτηματικά που δημιούργησε η καθυστερημένη αποκάλυψη της υπόθεσης υποκλοπών-κατασκοπείας προστέθηκαν και άλλα. Κυρίως όμως παρέμειναν δύο πελώρια γιατί. Γιατί δηλαδή η κυβέρνηση αποφάσισε να αποκαλύψει τώρα την ιστορία, με τον συγκεκριμένο μάλιστα χειρισμό που έκανε και γιατί έδειξε προς την κατεύθυνση των ΗΠΑ, διακινδυνεύοντας την δημιουργία έντασης στις σχέσεις Αθήνας-Ουάσινγκτον.
Συγκεκριμένες απαντήσεις δεν υπάρχουν, παρά μόνον υποθέσεις. Εκείνα όμως που έγιναν σαφή σήμερα ήταν ότι η ιστορία προκάλεσε την απροκάλυπτη οργή των ΗΠΑ και ταυτόχρονα αντέδρασε η VODAFONE, όταν κατάλαβε από τα σημερινά δημοσιεύματα στις προσκείμενες στην κυβέρνηση εφημερίδες ότι η κυβέρνηση επιρρίπτει σ΄ εκείνην τις ευθύνες γιατί δεν μπορεί να βρει άκρη πλέον για το ποιος βρίσκεται πίσω από τις υποκλοπές. Με λίγα λόγια, η κυβέρνηση δια στόματος κ. Βουλγαράκη έδειξε τις ΗΠΑ και δια στόματος κ. Ρουσόπουλου, ο οποίος στη συνέχεια έδωσε και την γραμμή στον τύπο, είπε ότι δεν γνωρίζει, ούτε και πρόκειται να βρει τους ενόχους, γιατί πριν την ενημερώσει ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρίας κ. Κορωνιάς, έσπευσε να καταστήσει ανενεργό το κατασκοπευτικό λογισμικό, οπότε οι δράστες «την έκαναν». Η απάντηση της VODAFONE Μπροστά σ΄ αυτή την κατάσταση, ο κ. Κορωνιάς αναγκάστηκε να εκδώσει ανακοίνωση τονίζοντας: «Η επιβεβαίωση ότι στο δίκτυο της εταιρείας βρέθηκε εγκατεστημένο ξένο λογισμικό, ικανό να διενεργεί υποκλοπές τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, υποχρέωσε τη VODAFONE να απομακρύνει άμεσα το εν λόγω λογισμικό, αφού διακράτησε και αποθήκευσε αντίγραφα αυτού, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ». Αρα, η VODAFONE λέει ότι εκείνη δεν έδωσε τα συγκεκριμένα στοιχεία που παρουσίασε η κυβέρνηση για το ποιους και πότε παρακολουθούσε το «ξένο λογισμικό». Επομένως, εμείς συμπεραίνουμε ότι ή η κυβέρνηση μας λέει μπούρδες, πράγμα ανήκουστο, ή οι κρατικές υπηρεσίες με κάποιο τρόπο έσπασαν στη διάρκεια των ερευνών και της προανάκρισης το «ξένο λογισμικό» που δεν ήταν σε θέση να διαβάσει η VODAFONE, ή εκείνη που μπόρεσε να το διαβάσει ήταν η ERICSSON, που δικό της ήταν το νόμιμο λογισμικό που χρησιμοποιούσε η VODAFONE και έδωσε τα στοιχεία στην κυβέρνηση. Διαλέγετε και παίρνετε, αλλά η ERICSSON σε δική της ανακοίνωση ουσιαστικά επισημαίνει ότι εκείνη ανακάλυψε τα ευρήματα, καθώς λέει «συμβάλλαμε με κάθε δυνατό τρόπο στη διερεύνηση τις υπόθεσης από τις αρχές, παρέχοντας τόσο στον πελάτη μας όσο και στη Δικαιοσύνη κάθε δυνατή υποστήριξη, όλα τα στοιχεία που είχαμε στη διάθεσή μας, καθώς και την ευρεία τεχνογνωσία μας». Τα σενάρια Από εκεί και πέρα, παίρνουν και δίνουν τα σενάρια του χειρισμού της υπόθεσης από την κυβέρνηση. Σύμφωνα με ένα από αυτά, η κυβέρνηση έμαθε ότι τηλεοπτική εκπομπή επρόκειτο να ασχοληθεί με θέμα υποκλοπών μέσω εταιρίας κινητής τηλεφωνίας και έσπευσε να το προλάβει, δίνοντας στη δημοσιότητα το θέμα. Μόνο που η τηλεοπτική εκπομπή αναφερόταν τελικά σε άλλη υπόθεση, αλλά έτσι δεν εξηγείται η έμμεση ενοχοποίηση των ΗΠΑ. Το δεύτερο σενάριο λέει ότι στο τρίγωνο Λυκαβηττός-Λευκός Σταυρός- Πύργος Αθηνών που ο κ. Βουλγαράκης εντόπισε το επίκεντρο της συνομωσίας χωράει και η βρετανική πρεσβεία. Κατά το σενάριο αυτό, η κυβέρνηση είναι χολωμένη με τους βρετανούς που την έμπλεξαν στην υπόθεση με τους πακιστανούς, αλλά και οι βρετανοί είναι χολωμένοι με την Αθήνα για τον χειρισμό του θέματος, για τις επιδόσεις της ΕΥΠ και για την αποκάλυψη μετά φωτογραφίας του πράκτορά τους. Οι πληροφορίες λένε ότι ο κ. Στρο έβγαζε αφρούς από το στόμα κατά την πρόσφατη επίσκεψή του στην Αθήνα και τα είπε χύμα και τσουβαλάτα στους κυβερνητικούς συνομιλητές του, δηλαδή τον κ. Καραμανλή και τον κ. Μολυβιάτη. Αυτοί κατάπιαν την προσβολή και φρόντισαν να στείλουν μήνυμα στο Λονδίνο, ανοίγοντας την υπόθεση. Διεμήνυσαν δηλαδή ότι και η Ελλάδα έχει ράμματα για τη γούνα της Βρετανίας, που σημαίνει ότι τις δικές της υπηρεσίες και όχι τις αμερικανικές, θεωρούν ότι βρίσκονται πίσω από τις υποκλοπές. Σύμφωνα με το επόμενο σενάριο, ο κ. Καραμανλής είναι χολωμένος με τους αμερικανούς γιατί έμαθε καθυστερημένα ότι κάποια εποχή τον παρακολουθούσαν, γνωρίζοντας όλες τις κινήσεις του, ακόμη και τις πιο προσωπικές και ταυτόχρονα τον διέσυραν , διοχετεύοντας πληροφορίες δεξιά και αριστερά. Ετσι βρήκε την ευκαιρία να στείλει και αυτός ένα μήνυμα προς την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, ότι δεν ανέχεται τέτοια συμπεριφορά. ΄Εχει όμως τέτοια κότσια η ελληνική κυβέρνηση; Στόχοι εσωτερικών εξελίξεων Ένα
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr