Φυσικά και το θέμα της ημέρας είναι οι εξελίξεις στην υπόθεση των υποκλοπών-κατασκοπείας, αλλά όποιος με το χέρι στην καρδιά μπορεί να πει με βεβαιότητα τι ακριβώς έχει γίνει και ποιος ευθύνεται, ας κάνει ένα βήμα μπροστά. ΄Όχι ότι δεν έχει ευθύνες η κυβέρνηση, αλλά το ερώτημα είναι κατά πόσον αυτές είναι ουσίας, ή οφείλονται σε κακούς χειρισμούς, τους οποίους πληρώνει τώρα βλέποντας την αξιοπιστία της να τραυματίζεται σοβαρά , όπως αποκαλύπτουν οι δημοσκοπήσεις.
Δεν αποκλείεται ακόμη να γνωρίζει ο κ. Καραμανλής την αλήθεια και να αναγκάζεται να κάνει την πάπια, για να μην φθάσουν οι σχέσεις της χώρας με κάποιους συμμάχους στα άκρα, αλλά καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να επικαλεσθεί κάτι τέτοιο σαν ελαφρυντικό. Επομένως είναι αναγκασμένη να πιει το πικρό ποτήρι μέχρι τον πάτο και εμείς οι υπόλοιποι να μη μάθουμε ποτέ την αλήθεια. Οσο για τα ατομικά δικαιώματα που παραβιάστηκαν στη συγκεκριμένη ιστορία, πρόκειται πια για φαινόμενο της καθημερινότητας που το επιτρέπει και το γιγαντώνει η σύγχρονη τεχνολογία. Ο πολίτης πολύ λίγα μπορεί να κάνει, ιδιαίτερα αν δεν βοηθάει η Δικαιοσύνη, όσο και αν ακούγεται κυνικό κάτι τέτοιο! Στο μεταξύ, το μενού της ημέρας περιλαμβάνει πολλά και διάφορα που προκαλούν σαρδώνειο χαμόγελο στον παρατηρητή της ελληνικής πραγματικότητας. Αν βέβαια διαθέτει χιούμορ και είναι ψυλλιασμένος. Αν είναι αθώος, γουρλώνει τα μάτια του με απορία και ξύνει την κορυφή του κεφαλιού του με τα ακροδάχτυλά του, όπως ο αξέχαστος Λιγνός του γνωστού κινηματογραφικού ζευγαριού. Γιατί σήμερα ανακαλύψαμε ότι το οδικό δίκτυο της χώρας είναι σε πολλά σημεία προβληματικό, ότι η συντήρησή του βασίζεται σε Διάταγμα του 1929 και ότι για την καταπολέμηση των οδικών ατυχημάτων λειτουργούν τρεις επιτροπές σε διαφορετικά υπουργεία , χωρίς να γνωρίζει η κάθε μία ότι υπάρχουν οι υπόλοιπες δύο. Σήμερα επίσης η Γιούροστατ έκανε γνωστό ότι καλώς έπρατταν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και έγραφαν στον προϋπολογισμό τις δαπάνες του αμυντικού εξοπλισμού με την παραλαβή του υλικού και όχι με την πληρωμή του –πέρα από τις παραλείψεις που λέει ότι υπήρχαν στις καταγραφές-, όποτε τίθεται το ερώτημα, αν το έλλειμμα θα έφθανε στα ύψη που το εμφάνισε η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας. Κατά τον κ. Αλογοσκούφη, μικρή είναι η επίπτωση, αλλά τι άλλο θα έλεγε όταν πάνω σ΄ αυτό κτίστηκε ολόκληρη η πολιτική μεθοδολογία αυτής της τετραετίας. Σήμερα εξέφρασε και την ανησυχία του ο κ. N. Γκαργκάνας, της Τράπεζας της Ελλάδας, που ανακάλυψε ότι πολλά νοικοκυριά έχουν υπερδανειστεί και πληρώνουν πάνω από το 40% του εισοδήματός τους για την αποπληρωμή του δανείου τους, πράγμα που είναι μάλλον ανθυγιεινό και για τα ίδια και για τις τράπεζες, καθώς τα μισά σχεδόν από τα υπερδανεισμένα νοικοκυριά καθυστερούν να πληρώσουν τις δόσεις τους. Προφανώς ο διοικητής της Τράπεζας δεν έχει ακούσει για τους άδηλους πόρους πολλών ελλήνων… Ωστόσο, το πιο ανησυχητικό νέο της ημέρας ήταν ότι μαθητές ντοπάρονται σε μαθητικούς αγώνες για να πάρουν καλές θέσεις και να μαζέψουν μόρια προκειμένου να εισαχθούν στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ. Πιστέψτε το, είναι αλήθεια και γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη των γονιών. Οι γονείς είναι επίσης εκείνοι που συναινούν για να παίρνουν χάπια τα παιδιά τους που κάνουν πρωταθλητισμό. Και οι γονείς είναι εκείνοι που πιέζουν τους γιατρούς να επιτρέψουν στα παιδιά τους να συνεχίσουν στο ποδόσφαιρο ή στο μπάσκετ, αν και έχουν ήδη σακατευτεί από σοβαρούς τραυματισμούς. ΄Ολες αυτές «οι θυσίες» για τα λεφτά. Ρωτείστε, αν δεν πιστεύετε, αθλητικούς παράγοντες και γιατρούς. Τέτοιοι έλληνες είμαστε εμείς. Αγγελος Στάγκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr