Τελικά αυτός ο Παλαιοκώστας δεν είναι τυχαίο άτομο. Διαθέτει φαντασία και χιούμορ ενώ ταυτόχρονα οι ενέργειές του χαρακτηρίζονται από ρεαλισμό, καθώς δείχνει ότι γνωρίζει πάρα πολύ καλά την ελληνική πραγματικότητα. Ξέρει από «μάρκετινγκ», καθώς δημιουργεί θρύλους γύρω από τον εαυτό του και πουλάει με ξεχωριστή επιτυχία το όνομά του. Είναι ευέλικτος, εκμεταλλεύεται τις συγκυρίες και τις γεωγραφικές ιδιαιτερότητες και τώρα φαίνεται ότι θέλει να ξεφύγει από τα στενά ελληνικά όρια και φιλοδοξεί να κάνει διεθνή καριέρα. Όλα αυτά δε, χωρίς να είναι σκληρός και βίαιος.
Τιμή και δόξα λοιπόν στον Παλαιοκώστα. Κατάφερε να οργανώσει μία τόσο θεαματική απόδραση από τις φυλακές Κορυδαλλού χρησιμοποιώντας ελικόπτερο. Είναι σίγουρο ότι οι εταιρίες παραγωγής του Χόλυγουντ θα θελήσουν κάποια στιγμή να αγοράσουν τα δικαιώματα του σεναρίου για να γυρίσουν ταινία. Και με αυτή την έννοια προωθεί το όνομα της Ελλάδας στο εξωτερικό, αφού ήδη ασχολήθηκαν με το φοβερό τόλμημά του όλα τα ξένα τηλεοπτικά δίκτυα. Η φαντασία του ανθρώπου καλπάζει, σε συνδυασμό με το χιούμορ του, αν κρίνουμε από το κομπολόϊ που άφησε στον πιλότο του ελικοπτέρου για ενθύμιο. Δείχνει και τη γενναιοδωρία του, καθώς είναι σίγουρο ότι το κομπολόϊ θα αποκτήσει συλλεκτική αξία στο μέλλον και θα αποζημιώσει τον πιλότο για την τρομάρα που πήρε, αφού θεωρούμε βέβαιο ότι συνεργάστηκε υπό την απειλή των όπλων. ΄Αλλωστε με αυτή τη γενναιοδωρία του έχει κατορθώσει να δημιουργήσει τον θρύλο του έλληνα Ρομπέν των Δασών που μοιράζει την μισή λεία του από τις ληστείες στους φτωχούς. Χρόνια τώρα ξεφεύγει από τα καταδιωκτικά αποσπάσματα της αστυνομίας που τον κυνηγούν στα βουνά και τα λαγκάδια της κεντρικής Ελλάδας, από την Στερεά ως την Ηπειρο. Μπορεί να προσαρμόζεται με το περιβάλλον, να χρησιμοποιεί τερτίπια «λούφας και παραλλαγής» για να παραπλανά τους διώκτες του, να μην πέφτει σε παγίδες, να αντέχει όταν τον κυνηγούν, να είναι λιτός όταν αναγκάζεται, να είναι γρήγορος σαν τον άνεμο για να ξεφεύγει. Τον κυνηγούν στο Περτούλι και αυτός βρίσκεται στην Αράχωβα, του στήνουν παγίδες στα ορεινά της Καλαμπάκας και αυτός πετάει πάνω από τον Κορυδαλλό. Δεν αποκλείεται στο μέλλον η αστυνομία να νομίζει ότι του έχει κλείσει όλες τις διόδους στη στοά Χατζηχρήστου και αυτός να κολυμπάει στη Μύκονο… Όπως είπαμε και παραπάνω, ο Παλαιοκώστας «κτυπάει» εκεί που δεν τον περιμένουν και ξεγλυστράει σαν χέλι, εκμεταλλευόμενος τις συγκυρίες. Γνωρίζοντας προφανώς ότι ο εναέριος χώρος πάνω από την Αθήνα είναι ξέφραγο αμπέλι, σε αντίθεση με εκείνον του …Αιγαίου, επέλεξε και την ημέρα για να πραγματοποιήσει την καταπληκτική απόδραση. Χθες, Κυριακή, πετούσαν πάνω από την Αθήνα διάφορα ελικόπτερα για να παρακολουθούν τον μαραθώνιο των πολιτών, το ράλι Ακρόπολις και ίσως και το ντέρμπυ του μπάσκετ μεταξύ Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού. Οπότε δεν δημιούργησε πιθανώς εντύπωση ότι ένα ακόμη ελικόπτερο πετούσε πάνω από τις φυλακές του Κορυδαλλού. Δεν αποκλείεται μάλιστα οι φρουροί των φυλακών να νόμιζαν ότι επρόκειτο για επίσκεψη επισήμου. Το κυριότερο όμως είναι ότι ο Νίκος Παλαιοκώστας έχει καταλάβει καλύτερα από κάθε άλλον την τενεκεδαρία της
ΕΛΑΣ, την πλήρη ανικανότητα των ελληνικών διωκτικών αρχών, το απερίγραπτο αλαλούμ του ελληνικού κράτους. ΄Όχι μόνο το έχει αντιληφθεί, όχι μόνο επέτρεψε στον εαυτό του να το παραδεχθεί, σε αντίθεση με τη συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων, αλλά εκμεταλλεύεται και το γεγονός. Ο άνθρωπος είναι ξεχωριστός «γάτος». Το πιο έξυπνο που έχει να κάνει το αστείο κράτος μας είναι να έλθει σε συμφωνία μαζί του για να του παρέχει τα φώτα του πολυμήχανου αυτού έλληνα. Αγγελος Στάγκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr