Η σφυγμομέτρηση της «Κάπα Research» που δημοσίευσε την Κυριακή «ΤΟ ΒΗΜΑ» αποκαλύπτει το περίγραμμα της πολιτικής εικόνας της χώρας, μερικές ημέρες πριν από την ομιλία του πρωθυπουργού στα εγκαίνια της ΔΕΘ, που σηματοδοτεί παραδοσιακά και την έναρξη της νέας πολιτικής περιόδου, κατ΄ αντιστοιχία της έναρξης του «ακαδημαϊκού έτους». Δείχνει επίσης, ως ένα βαθμό, τις διαθέσεις των πολιτών απέναντι στην κυβέρνηση, αλλά και απέναντι στα κόμματα της Αντιπολίτευσης και κυρίως απέναντι στο Κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Τα ευρήματα πάντως ευνοούν την κυβέρνηση σ΄ αυτή τη φάση.
Κατ΄ αρχήν επιβεβαιώνεται για άλλη μία φορά η υπεροχή του κ. Κ. Καραμανλή επί του κ. Γ. Παπανδρέου, ως «καταλληλότερος για πρωθυπουργός» με ποσοστό 52% έναντι 37,4% και αυτό όλοι γνωρίζουν ότι είναι πολύ σημαντικό. Όταν φθάσουμε στο «δια ταύτα», ο λαός θα επιλέξει μεταξύ Καραμανλή-Παπανδρέου και είναι σαφές ότι ο πρωθυπουργός είναι αυτός που σέρνει τη ΝΔ, ώστε αυτή να προηγείται με 36,8% έναντι 34,1% του ΠΑΣΟΚ στην πρόθεση ψήφου. Είναι φανερό επίσης ότι τους 3-4 τελευταίους μήνες, που η κυβέρνηση δραστηριοποιήθηκε σε σχέση με τους 15 πρώτους μήνες της θητείας της, παίρνοντας αποφάσεις με «δυνάμει» πολιτικό κόστος, ο κ. Κ. Καραμανλής κυριάρχησε επικοινωνιακά ως ηγετική φυσιογνωμία. Τα παραπάνω ευρήματα αποδεικνύουν ότι οι πολίτες θεωρούν τα μέτρα που λήφθηκαν ως αναγκαία, αν και δυσάρεστα. Γι αυτό και όταν τα κρίνουν από απόσταση και δεν τους αφορούν άμεσα τα επικροτούν. ΄Ετσι, η πλειοψηφία κρίνει σαν θετικό βήμα την αλλαγή στην ασφάλιση των τραπεζοϋπαλλήλων και δεν είναι φανατικά εναντίον της αλλαγής του ωραρίου των καταστημάτων. Από την άλλη πλευρά τάσσεται εναντίον της καθιέρωσης ελαστικού ωραρίου για τους εργαζόμενους και βεβαίως εναντίον της μείωσης της αμοιβής των υπερωριών, όπως και της αλλαγής της φορολογίας στην οικοδομική δραστηριότητα. Ωστόσο, είναι εμφανές ότι οι πολίτες αντιλαμβάνονται ότι κάτι πρέπει να γίνει στην οικονομία και επικροτούν τα μέτρα που δεν τους αφορούν. Επικροτούν ακόμη τις προσπάθειες που κάνει η κυβέρνηση για να ελέγξει την άνοδο των τιμών και διαβάζοντας πίσω από τις γραμμές, συνεχίζουν να θεωρούν τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ υπεύθυνες για το έλλειμμα. Από αυτό προκύπτει και η υπεροχή της κυβέρνησης στην επικοινωνιακή πολιτική. Το ΠΑΣΟΚ έχει κλείσει την ψαλίδα στην πρόθεση ψήφου, σε σύγκριση με ένα χρόνο πριν. Τόσο το ίδιο όμως , όσο και ο Πρόεδρός του πληρώνουν την αδράνεια που επέδειξαν τους θερινούς μήνες και την διάχυτη εικόνα που επικράτησε ότι ήταν σε συνεχείς διακοπές. Δεν είναι τυχαίο ότι ενώ το 38,5% εμφανίζεται λίγο ως πολύ ικανοποιημένο από την δραστηριότητα της κυβέρνησης, το αντίστοιχο ποσοστό για το ΠΑΣΟΚ είναι μόλις 26,4% . Ειδικά για τον κ. Γ. Παπανδρέου είναι φανερό ότι το ηγετικό του προφίλ δεν γίνεται εύκολα αποδεκτό από το κοινό που θέλει την άσκηση «πεζοδρομιακής αντιπολίτευσης» παραδοσιακού ελληνικού τύπου. Ωστόσο, ο πολιτικός λόγος του δεν αμφισβητείται και πολλοί πιστεύουν ότι θα μπορούσε να είναι καλός πρωθυπουργός, «ευρωπαϊκών προδιαγραφών», που προς το παρόν ασκεί υπεύθυνη αντιπολίτευση. ΄Ισως γιατί αντιλαμβάνεται ότι ακόμη χρεώνουν στο ΠΑΣΟΚ πολλά από τα σημερινά «δεινά» και δεν έχει περιθώρια για πιο δυναμική αντιμετώπιση της κυβέρνησης. Αβίαστο συμπέρασμα: Η κυβέρνηση υπερέχει καθαρά στη σημερινή συγκυρία. Το επόμενο εξάμηνο όμως είναι εξαιρετικά κρίσιμο και όλα θα κριθούν κατά πόσον οι πολίτες θα νοιώσουν «πόνο» στην τσέπη τους, ή μία σχετική οικονομική ασφάλεια, ή τέλος, ότι η χώρα προχωράει στην ανάπτυξη. Βεβαίως αναλόγως θα κριθούν κυβέρνηση και Κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, Στην κρίση των πολιτών θα βαρύνει επίσης το κατά πόσο θα εκμεταλλευθούν επικοινωνιακά τις περιστάσεις οι δύο αντίπαλες παρατάξεις. Αγγελος Στάγκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr