Τελικά, ΄Αγκυρα και Αθήνα τα κατάφεραν. Την τεχνητή ένταση που καλλιεργούσαν τις τελευταίες εβδομάδες «γκρίζοι λύκοι» ένθεν και ένθεν, σε αγαστή σύμπνοια με ανεγκέφαλους των «μήντια», την μετέτρεψαν σε πραγματική. Παρ΄ όλο που οι κ.κ. Ερντογάν και Καραμανλής είχαν συμφωνήσει να υπάρχει «μορατόριουμ» τους θερινούς μήνες στο Αιγαίο για να μην πληγεί ο τουρισμός, έφθασε μία άτυχη στιγμή για να μην ξέρουμε τώρα τι θα μας ξημερώσει τις επόμενες ημέρες. Το πιθανότερο είναι ότι θα κρατηθούν χαμηλοί τόνοι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις…
Από την άλλη πλευρά, είναι μοιραίο να συμβούν και ατυχήματα αφού καθημερινά στον εναέριο χώρο του Αιγαίου αλληλοκυνηγιούνται δεκάδες πολεμικά αεροσκάφη με ιλιγγιώδεις ταχύτητες. Τα τουρκικά για να εδραιώσουν το δικαίωμα της Τουρκίας στο συγκεκριμένο χώρο, τα ελληνικά για τον ακριβώς αντίθετο λόγο. Για να υπογραμμίσουν δηλαδή ότι ο ελληνικός εναέριος χώρος στο Αιγαίο εκτείνεται στα δέκα μίλια και την ευθύνη για τον έλεγχο των πτήσεων έχει το FIR Αθηνών. Αυτή λοιπόν η ιστορία του καθημερινού αλληλοκυνηγητού στον αέρα πάνω από το Αιγαίο είναι μία ανοιχτή πληγή, πολιτικά, στρατιωτικά και οικονομικά. Δημιουργεί πολιτικές εντάσεις, μπορεί ανά πάσα στιγμή να προκαλέσει θερμό επεισόδιο και είναι θαύμα πού δεν έχουμε συχνότερα ατυχήματα, αναγκάζει και μας και τους γείτονες να τρέφουν και να εξοπλίζουν με την τελευταία μόδα των εξοπλισμών θηριώδη για το μέγεθός τους στρατεύματα και φυσικά απαιτεί τεράστιες στρατιωτικές δαπάνες και από τις δύο πλευρές. Οι τούρκοι βεβαίως δεν εξοπλίζονται μόνο για να απειλούν την Ελλάδα , αλλά κυρίως λόγω των προβλημάτων με τους κούρδους και με τη γειτονιά τους στα ανατολικά τους σύνορα. Επί της ουσίας τώρα, το θέμα είναι πως θα μαζευτούν τα πράγματα. Οι τούρκοι σημείωσαν ήδη μία επιτυχία, καθώς ο πιλότος τους δεν δέχθηκε να διασωθεί από ελληνικό ελικόπτερο και περιμαζεύτηκε από τουρκικό. Είναι γνωστό ότι υπάρχει θέμα για το αν η ελληνική πλευρά, ή η τουρκική, έχει την ευθύνη της διάσωσης στη περιοχή και αρκετοί αναρωτιούνται αν η Ελλάδα έχει κάνει τις σωστές κινήσεις στους αρμόδιους διεθνείς οργανισμούς. Η περισυλλογή του τούρκου πιλότου από τουρκικό ελικόπτερο δημιουργεί ήδη προηγούμενο… Το βασικότερο όμως πρόβλημα είναι ότι στο όνομα της ύφεσης η ελληνική πλευρά δεν βάζει κάποια όρια στη γραμμή που ακολουθεί στις σχέσεις της με την Τουρκία. Καλά τα κουμπαριλίκια, οι ζεϊμπεκιές, η κατανόηση για τα εσωτερικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η τουρκική πλευρά, η υποστήριξη για την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη, αλλά όταν δεν διαφαίνεται καμία, μα καμία απολύτως αλλαγή στην πολιτική της ΄Αγκυρας απέναντι στην Ελλάδα και την Κύπρο, πρέπει και η δική πλευρά να θέσει τα όριά της. Να ασκήσει εξωτερική πολιτική και όχι να επιτρέπει στα απερίγραπτα τηλεοπτικά κανάλια να την ασκούν, όπως είχαν κάνει και με τα ΄Ιμια. Ας ελπίσουμε ότι αυτή τη φορά δεν θα συμβεί το ίδιο! Αγγελος Στάγκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr