Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Σπύρος Πολυχρονόπουλος
Πρόκειται για μια πρότυπη οικολογική δράση με πρωτοβουλία του Ιδρύματος «Κωνσταντίνος Κ. Μητσοτάκης» με τίτλο «Διαδρομή Κωνσταντίνου Μητσοτάκη: Μια Πρότυπη Οικολογική Δράση, από το Κρητικό έως το Λιβυκό Πέλαγος μέσα από τα Λευκά Ορη» που στόχο έχει την προστασία και ανάδειξη του φυσικού περιβάλλοντος της περιοχής και βασίζεται σε τρεις πυλώνες:
Η δράση αναδάσωσης σε έκταση 1.300 στρεμμάτων θα πραγματοποιηθεί στην περιοχή πάνω από το Θέρισο, για την οποία προβλέπεται να ολοκληρωθεί μια μελέτη οικολογικής αποκατάστασης όπου πέρα από φυτεύσεις θα περιλαμβάνει και δράσεις που θα αφορούν στην αντιπυρική προστασία της περιοχής, θα υπάρξουν μέτρα για την διαχείριση της βόσκησης.
Ετσι ο Κυριάκος Μητσοτάκης και τα μέλη του Ιδρύματος ενημερώθηκαν επι τόπου από την Δασάρχη Χανίων Πολύμνια Σκλαβάκη για την πορεία της δράσης, ενώ στην επίσκεψη παρέστη και ο Δήμαρχος Χανίων Τάσος Βάμβουκας και άλλα στελέχη του Δήμου στον οποίο υπάγεται η περιοχή.
Στην υλοποίηση του έργου, σημειώνει το Flashnews.gr, συμμετέχουν η Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης και η WWF Ελλάς, με την στήριξη σύσσωμης της τοπικής αυτοδιοίκησης των Χανίων αλλά και φορέων όπως το Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο Χανίων (ΜΑΙΧ).