Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Μολονότι σήμερα, ύστερα και από την ολοκλήρωση της αναδιάταξης χαρτοφυλακίων λόγω του rebalancing στις τράπεζες ίσως υπάρξει εύλογη διόρθωση και αποφόρτιση, η εικόνα της αγοράς μετά τις εκλογές, ασφαλώς και ενθουσιάζει.
Το αποτέλεσμα των προχθεσινών εκλογών, η επίσπευση εξελίξεων και η προεξόφληση άμεσης πολιτικής αλλαγής εντός λίγων εβδομάδων, έχει πυροδοτήσει ένα άνευ προηγουμένου αγοραστικό κρεσέντο, που χρόνια είχαν να δουν οι συνδαιτυμόνες στην ελληνική χρηματιστηριακή αγορά.
O Γενικός Δείκτης χθες «ακούμπησε» το όριο των 800 μονάδων έχοντας υψηλό ημέρας στις 796,53 μονάδες, όμως το κλείσιμο στις 794,63 μονάδες είναι το υψηλότερο από τις 22 22 Μαΐου του 2018, που σημαίνει ότι πλέον η αγορά βρίσκεται σε υψηλά έτους!
Παράλληλα, μέσα σ’ ένα διήμερο ο Γ.Δ. κερδίζει άνω του 8,40%, ενώ ο τραπεζικός δείκτης ενισχύεται άνω του 18% το ίδιο διάστημα!
Πρόκειται για μια ισχυρή ψήφο εμπιστοσύνης στο πρόσωπο του Κυριάκου Μητσοτάκη, στον οποίο οι ξένοι διαχειριστές και ευρύτερα οι επενδυτές βλέπουν ότι δύναται να εφαρμόσει τις πολιτικές εκείνες που θα ξεμπλοκάρουν τη χώρα από τη μιζέρια, θα απελευθερώσουν τις δημιουργικές δυνάμεις και θα την καταστήσουν έναν ελκυστικό τόπο για επενδύσεις.
Δεν είναι τυχαίο ότι μετά τις εκλογές υπάρχει ένας συνδυασμός θετικών ειδήσεων και ευνοϊκών για την αγορά εξελίξεων. Μεγάλοι τζίροι στο Χ.Α. που παραπέμπουν σε έντονη δραστηριότητα ξένων, μείωση στις αποδόσεις των ομολόγων, αναβαθμίσεις τραπεζών αλλά και φήμες ότι ίσως υπάρξουν και… έκτακτες αναβαθμίσεις της ελληνικής οικονομίας, είναι παράγοντες που μαρτυρούν αλλαγή κλίματος.
Στις δύο συνεδριάσεις Δευτέρας και Τρίτης έχει πραγματοποιηθεί στο Χ.Α. συνολική αξία συναλλαγών 530 εκατ. ευρώ! Φυσικά, το μεγαλύτερο κομμάτι αυτού του τζίρου οφείλεται στο rebalancing που ολοκληρώθηκε χθες στη μετοχή της Εθνικής καθώς από σήμερα εισάγεται στον MSCI Standard Greece, όμως, ένα μεγάλο τμήμα αυτών των συναλλαγών, ήταν «καθαρό» και αφορούσε κινήσεις στο… ταμπλό!